Dotacje dla przedszkoli: w 2013 r. rodzice zaoszczędzą 108 mln zł

aktualizacja: 11.12.2012, 07:55
421 mln zł z budżetu na przedszkola i żłobki
421 mln zł z budżetu na przedszkola i żłobki
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Za dwa lata w wyniku wprowadzenia dotacji dla przedszkoli wpływy od rodziców z tytułu opłat zmniejszą się o 600 mln zł.

Jeszcze w grudniu na posiedzeniu Rady Ministrów mają być omawiane założenia nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadzającej dotacje dla przedszkoli. Mimo uwag resortu finansów projekt zaakceptował już Komitet Stały Rady Ministrów.

Z tym że resort edukacji musiał przedstawić dodatkowe wyjaśnienia. Wynika z nich, że dzięki obniżeniu od września 2013 r. opłaty za szóstą i siódmą godzinę pobytu w przedszkolu rodzice zaoszczędzą 108 mln zł. Z kolei od 2015 r. wpływy gmin z tytułu opłat za przedszkole zmniejszą się nawet o 600 mln zł. Od tego roku każda godzina pobytu ponad pięciogodzinną, bezpłatną podstawę programową nie będzie mogła kosztować więcej niż 1 zł.Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że za przedszkole płacą rodzice 61 proc. dzieci. W większości gmin (75 proc.) opłata wynosi do 2 zł za godzinę. 39 proc. dzieci po pięciu godzinach rodzice jednak zabierają do domu.Komisja Wspólna Rządu i Samorządu nie odniosła się do propozycji nowelizacji. Funkcjonujący przy niej zespół ds. oświaty ma ją omawiać w czwartek.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE