Prawa człowieka albo wolny handel

aktualizacja: 07.12.2012, 00:36
Prawa człowieka albo wolny handel
Prawa człowieka albo wolny handel
Foto: Bloomberg

USA wiążą przywrócenie stosunków handlowych z Rosją z kwestią praw człowieka w tym kraju.

Senat USA głosował w czwartek nad ustawą, która miała usunąć ostatnie bariery w stosunkach handlowych z Rosją.

Normalizacja relacji gospodarczych z Moskwą jest konsekwencją przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sierpniu br. Rosjanie zobowiązali się m.in do większego otwarcia swojego rynku dla zagranicznych spółek, ochrony własności intelektualnej oraz obniżenia barier celnych. Jednak aby amerykańskie firmy mogły korzystać z tych udogodnień, potrzebne było zniesienie przez Kongres restrykcji i ograniczeń w relacjach handlowych, często sięgających nawet do lat zimnej wojny. Ma między innymi przestać obowiązywać zapis ustawy Jacksona-Vanika z 1974 roku uzależniający relacje handlowe między USA a ówczesnym ZSRR od poszanowania praw mniejszości żydowskiej i zgody na jej emigrację. Kolejni prezydenci uchylali co prawda corocznie tymczasowo obowiązywanie ustawy, jednak nigdy nie straciła ona ważności. Nowy projekt zobowiązuje Biały Dom do monitorowania, czy Rosja przestrzega w relacjach z Ameryką zasad narzuconych przez WTO.Projekt prawa Magnitsky'ego przewiduje sankcje za łamanie praw człowiekaWynik głosowania w Senacie nad ustanowieniem stałych, normalnych stosunków handlowych z Rosją uważany był za przesądzony. W listopadzie podobny projekt przeszedł przez Izbę Reprezentantów większością głosów. Także Biały Dom zapowiada szybkie podpisanie ustawy. Za przyjęciem ustaw lobbowały amerykańskie izby handlowe skarżące się, że w wyścigu do liczącego 140 milionów konsumentów rosyjskiego rynku Amerykanów wyprzedzają już i Chińczycy, i Europejczycy. – Rosja jest szybko rozwijającym się rynkiem. Aby Stany Zjednoczone miały udział w tym wzroście, musimy przegłosować ustanowienie stałych, normalnych stosunków handlowych. Jeśli do tego dojdzie, w ciągu pięciu lat powinniśmy podwoić nasz eksport do Rosji – argumentował przewodniczący senackiej Komisji Finansów Max Baucus. Brak statusu PNRT (od permanent normal trade relations) uniemożliwia także Stanom Zjednoczonym rozstrzyganie ewentualnych sporów handlowych z Rosją za pośrednictwem WTO.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE