Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Premier Islandii zaśpiewał dla Polaków

Znany islandzki piosenkarz Bubbi Morthens dał w œrodę wieczorem bezpłatny koncert w Reykjaviku, którego przesłaniem był sprzeciw wobec dyskryminacji Polaków. Na koncert przybył premier Geir H. Haarde. – Islandia jest otwarta dla wszystkich.
Nie pozwolimy, by komukolwiek działa się krzywda – mówił do ok. 500 osób zgromadzonych w hali koncertowej w Reykjaviku. Po czym sam zaœpiewał (i bisował) piosenkę Szymona Kurana – znanego w Islandii polskiego artysty. – Premier osobiœcie przejšł się wybrykiem 14-latka, który założył antypolskš stronę w Internecie – powiedział “Rz” polski konsul w Islandii Michał Sikorski. Dyplomata podczas koncertu publicznie podziękował Morthensowi i premierowi za poparcie. Tydzień temu opisaliœmy historię chłopca, który założył Stowarzyszenie przeciwko Polakom i wzywał Islandczyków, by “się pozbyli” przybyszów z Polski. Po naszej publikacji sprawę postanowił zbadać rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.
Zajęła się niš też islandzka policja i strona szybko została zamknięta. Jednak niesmak pozostał. Tym bardziej że Islandczycy coraz bardziej się bojš imigrantów. Polacy zaœ stanowiš najliczniejszš grupę (około 15 tysięcy na 300 tysięcy mieszkańców) i dlatego – choć to Litwini popełniajš więcej przestępstw – złoœć kierowana jest przeciwko nim. W cišgu ostatnich trzech miesięcy do Reykjaviku, m.in. na skutek reportażu w jednej z polskich telewizji, przyjechały rzesze Polaków. Wielu Islandczyków wpadło w panikę. Nigdy nie było tu takiego najazdu imigrantów. – Jeszcze niedawno obcokrajowiec wydawał się kimœ niezwykłym. Dlatego, choć to absurd, dziœ obawiajš się, że Polacy chcš przejšć wyspę – mówi konsul i potwierdza, że antypolskie nastroje narastajš.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL