Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Bunkier udostępniš w rocznicę stanu wojennego

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Bunkier przeciwatomowy z okresu zimnej wojny będzie można zwiedzić w Poznaniu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Lokalizacja obiektu była utajniona do 2000 r.
Tzw. schron prezydencki znajduje się pod jednš z willi w Krzyżownikach na obrzeżach Poznania. - Chcemy w tym roku odejœć od tradycyjnych, okolicznoœciowych wystaw. 13 grudnia zamierzamy pokazać chętnym tę rzeczywistoœć PRL, która była do niedawna utajniona - powiedział zastępca dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległoœciowych w Poznaniu, Jacek Bartkowiak. - Na zwiedzajšcych czeka autentyczne, niezmienione wnętrze obiektu, z zachowanym wyposażeniem i klimatem lat 60. W schronie sš łšcznice telefoniczne, które były skomunikowane m.in. z najważniejszymi zakładami pracy w ówczesnym Poznaniu. Stšd w pomieszczeniach sš stanowiska dla telefonistek, które miały przekazywać meldunki dla decydentów znajdujšcych się w schronie - tłumaczył.
Jak zastrzegł, na razie obiekt będzie udostępniany zwiedzajšcym jedynie okazjonalnie, ze względu na trwajšce wcišż prace remontowe. Po 13 grudnia muzeum zorganizuje jeszcze jednš imprezę. 21 grudnia zwiedzanie odbędzie się pod hasłem "Koniec œwiata w bunkrze". - Impreza ma nawišzywać do terminu rzekomego końca œwiata, jednak obiekt nie jest przystosowany do dłuższego w nim przebywania. Wewnštrz nie ma kuchni, nie ma stołówki. Wszystko wyglšda tak, jakby pracujšce w nim kiedyœ osoby miały zabierać z domu własne kanapki a pracę kończyć po południu - powiedział Bartkowiak. Jak zapewnił we wnętrzach sš zachowane łóżka polowe i koce, nieczynna jest za to remontowana właœnie toaleta. Obiekt będzie w pełni udostępniony zwiedzajšcym prawdopodobnie wiosnš, po zakończeniu prac modernizacyjnych. Schron mieœci się przy ul. Słupskiej, obok pętli autobusowej w Krzyżownikach. Jego pomieszczenia zajmujš pod ziemiš powierzchnię niemal całej działki, na której na powierzchni stoi willa z lat 60. XX wieku. Jak wyjaœnił Bartkowiak, obecnie nie ma tam żadnej tablicy informacyjnej, ale 13 grudnia lokalizację obiektu ma wskazywać milicyjna nyska na sygnale.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL