Złóż wniosek o zwrot zawieszonej emerytury do 22 grudnia

aktualizacja: 01.12.2012, 09:38
Zawieszoną emeryturę można odzyskać. Trzeba jednak czym prędzej złożyć...
Zawieszoną emeryturę można odzyskać. Trzeba jednak czym prędzej złożyć wniosek w tej sprawie
Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Emeryci mają mało czasu na żądanie wypłaty wstrzymanych świadczeń z odsetkami

Nareszcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził podany przez nas sposób postępowania dla osób, którym zawieszono świadczenie pod koniec zeszłego roku. Chodzi o tych, którzy w latach 2009–2010 przeszli na emeryturę bez rezygnowania z pracy, a później w wyniku nowelizacji przepisów ZUS musiał zawiesić świadczenie od 1 października, jeśli nie donieśli świadectwa pracy potwierdzającego zwolnienie z etatu.

W wydanym w czwartek po południu komunikacie ZUS namawia zainteresowanych do składania wniosków o wznowienie postępowania w sprawie zawieszenia świadczenia w 2011 r. Podstawę do takiego wniosku daje art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego. 39 tys. osób straciło na zawieszeniu świadczeń od 1 października 2011 r. w wyniku wprowadzenia niekonstytucyjnych przepisówJeśli zainteresowany po zawieszeniu świadczenia doniósł (nawet po miesiącu) świadectwo pracy, dzięki czemu odzyskał prawo do wypłaty emerytury, wystarczy, że wystąpi teraz o wypłatę zawieszonego świadczenia. Z informacji ZUS wynika jednak, że ponad 18 tys. osób ma ciągle zawieszone świadczenia. Ci emeryci powinni wystąpić więc także o odwieszenie wypłaty ich emerytury.

Co napisać?

Poza zwykłymi informacjami na temat autora wniosku i odbiorcy – którym powinien być najbliższy oddział ZUS ubezpieczonego, wystarczy proste wezwanie do wypłaty:

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE