Złóż wniosek o zwrot zawieszonej emerytury do 22 grudnia

aktualizacja: 01.12.2012, 09:38
Zawieszoną emeryturę można odzyskać. Trzeba jednak czym prędzej złożyć...
Zawieszoną emeryturę można odzyskać. Trzeba jednak czym prędzej złożyć wniosek w tej sprawie
Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski Dariusz Gorajski

Emeryci mają mało czasu na żądanie wypłaty wstrzymanych świadczeń z odsetkami

Nareszcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził podany przez nas sposób postępowania dla osób, którym zawieszono świadczenie pod koniec zeszłego roku. Chodzi o tych, którzy w latach 2009–2010 przeszli na emeryturę bez rezygnowania z pracy, a później w wyniku nowelizacji przepisów ZUS musiał zawiesić świadczenie od 1 października, jeśli nie donieśli świadectwa pracy potwierdzającego zwolnienie z etatu.
W wydanym w czwartek po południu komunikacie ZUS namawia zainteresowanych do składania wniosków o wznowienie postępowania w sprawie zawieszenia świadczenia w 2011 r. Podstawę do takiego wniosku daje art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego.
39 tys. osób straciło na zawieszeniu świadczeń od 1 października 2011 r. w wyniku wprowadzenia niekonstytucyjnych przepisów
Jeśli zainteresowany po zawieszeniu świadczenia doniósł (nawet po miesiącu) świadectwo pracy, dzięki czemu odzyskał prawo do wypłaty emerytury, wystarczy, że wystąpi teraz o wypłatę zawieszonego świadczenia. Z informacji ZUS wynika jednak, że ponad 18 tys. osób ma ciągle zawieszone świadczenia. Ci emeryci powinni wystąpić więc także o odwieszenie wypłaty ich emerytury.

Co napisać?

Poza zwykłymi informacjami na temat autora wniosku i odbiorcy – którym powinien być najbliższy oddział ZUS ubezpieczonego, wystarczy proste wezwanie do wypłaty:
„W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. (sygn. K 2/12) zwracam się o podjęcie wypłaty mojej emerytury oraz wypłatę zawieszonego od 1 października 2011 r. świadczenia wraz z odsetkami".
640 mln zł stracili emeryci od końca 2011 r. na zawieszeniu świadczeń. Teraz budżet będzie musiał im je zwrócić
Z komunikatu ZUS wynika, że takie wnioski należy składać do 22 grudnia 2012 r., wtedy bowiem upłynie miesiąc od ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.  Tylko w tym okresie można bowiem skorzystać z przewidzianej w art. 145a kodeksu postępowania administracyjnego możliwości wznowienia postępowania zakończonego wydaniem decyzji opartej na niekonstytucyjnym przepisie.

Ważne odsetki

Ciągle nierozstrzygnięta jest kwestia, czy ZUS wypłaci odsetki od zaległego świadczenia. Zgodnie z wcześniejszym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (z 11 września 2007 r. sygn. P 11/07) ZUS ma obowiązek wypłacić odsetki od zaległego świadczenia, jeśli ponosi winę za wstrzymanie wypłaty (zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Rządowe Centrum Legislacji, które zapytaliśmy o stanowisko w tej sprawie, odmówiły nam odpowiedzi. Okazuje się, że urzędnicy nie chcą wziąć na siebie odpowiedzialności za skutki niekonstytucyjnych przepisów, a emeryci indywidualnie muszą domagać się respektowania swoich praw.
Może się więc okazać, że w kwestii wypłaty odsetek  trzeba będzie się odwołać do sądu. Takie postępowanie jest dla emerytów bezpłatne.
Przykładowo kwota odsetek od świadczenia w wysokości 2 tys. zł miesięcznie zawieszonego przez ostatni rok może wynieść nawet ponad 2200 zł.  Warto więc upomnieć się o wypłatę odsetek już we wniosku do ZUS. W razie jego nieuwzględnienia trafi on do sądu okręgowego.

Co po wyroku

Osoby, które odwołały się od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury od 1 października 2011 r., i takie postępowanie nie zostało jeszcze zakończone, nie muszą informować sądu o wyroku zapadłym przed Trybunałem Konstytucyjnym 13 listopada 2012 r. Powinien on być znany sądowi z urzędu i uwzględniony przy wyrokowaniu.
Osoby, w których sprawie już zapadł niekorzystny wyrok sądu, powinny zaś złożyć w tym sądzie wniosek o wznowienie postępowania. Termin na to wynosi trzy miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw i mija dopiero 22 lutego 2013 r.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.rzemek@rp.pl

POLECAMY

KOMENTARZE