SOSEScript: API/Gemius/script.php5 failed executing with the following error: Error on line 188 position 1: Call to a member function xpath() on a non-object

Redukcja zatrudnienia urzędników po podporządkowaniu inspekcji wojewodom

aktualizacja: 26.11.2012, 07:50
Zwolnień i obniżek pensji  mogą obawiać sie m.in. pracownicy ?Inspekcj...
Zwolnień i obniżek pensji mogą obawiać sie m.in. pracownicy ?Inspekcji Transportu Drogowego
Foto: Fotorzepa, Przemek Wierzchowski

Po podporządkowaniu pracowników inspekcji wojewodom to oni będą decydowali o wysokości wynagrodzenia i ewentualnych zwolnieniach.

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, rozesłał właśnie do konsultacji założenia do ustawy o utworzeniu wojewódzkich centrów usług wspólnych.

Zwolnienia i obniżki

W myśl tych przepisów przeszło 13 tys. zatrudnionych, m.in. w kuratoriach oświaty, inspekcji nadzoru budowlanego, handlowej czy transportu drogowego, od 1 lipca 2013 r. stanie się pracownikami urzędów wojewódzkich. Projekt zakłada jednak, że po upływie trzech miesięcy ich umowy wygasną z mocy prawa. Zatrudnienie zachowają tylko ci, którym wojewoda zaproponuje posadę. Będzie mógł przy tym zmienić im warunki pracy i płacy. Niewykluczone więc, że ich wynagrodzenia zmaleją. 31 mln zł oszczędności rocznie ma przynieść redukcja liczby pracowników administracyjnych w poszczególnych służbachZ projektu wynika, że nowelizacja ma pozwolić na zwolnienie niepotrzebnych pracowników administracyjnych zajmujących się obsługą kadrową i finansową poszczególnych inspekcji, sprzątaczek, kierowców czy palaczy. Minister Boni zakłada, że pracę w ten sposób straci 1378 osób, czyli połowa zatrudnionych na tych stanowiskach.– Wygaśnięcie umowy o pracę z mocy prawa to bardzo wygodny dla wojewodów sposób redukcji zatrudnienia, budzi on jednak moje wątpliwości – mówi prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu w Gdańsku. – Znacząco utrudnia to zwalnianym odwołanie do sądu po utracie pracy. Poza tym w projektowanych przepisach nie ma żadnej gwarancji, że etaty stracą wyłącznie pracownicy administracyjni. Założenia projektodawcy to jedno, a późniejsze stosowanie tych przepisów może się okazać zupełnie inne. To wojewoda ostatecznie zadecyduje, kogo zwolnić, a kogo zostawić na stanowisku. Będzie więc miał okazję do pozbycia się niewygodnych pracowników, na przykład działających w inspekcjach związkowców – dodaje profesor.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE