Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Bursztynowy szlak Włodka Pawlika

materiały prasowe
Albumem „Night in Calisia" pianista i kompozytor Włodek Pawlik pokazał, że w intrygujšcym łšczeniu jazzu z klasykš nie ma sobie równych.
Projekt „Amber Road" miał prapremierę w 2010 roku w Kaliszu. Był muzycznš kulminacjš obchodów 1850-lecia miasta, antycznej Kalisii założonej przez Celtów na Bursztynowym Szlaku i wymienionej w dziełach Ptolemeusza. Zobacz na Empik.rp.pl Nasuwa się podobieństwo do suity „Tykocin", również napisanej na trio jazzowe i orkiestrę symfonicznš. W obu dziełach kluczowš rolę odgrywa solista – trębacz, laureat Grammy Randy Brecker. Włodek Pawlik współpracuje z nim od wydanego w 1995 r. albumu „Turtles". Tamta płyta, jak i amerykańska wersja „Tykocin Jazz Suite" zyskały znakomite recenzje w Ameryce. Tę ostatniš recenzent „Audiophile Audition" uznał za jedno z najlepszych połšczeń jazzu i klasyki, jakie można usłyszeć. To produkcja na œwiatowym poziomie, tak realizuje się nagrania najlepszych orkiestr, wystarczy porównać jš z albumem Johna Scofielda „54" z Metropole Orkest. Suita składa się z dziesięciu częœci. Otwiera jš ekspresyjna „Night in Calisia" z orkiestracjš eksponujšcš sekcje instrumentów smyczkowych i dętych. Na ich tle Brecker gra chwytliwy temat, a frazy tršbki przeplatajš się z akordami fortepianu i wibrafonu. Ten temat może kojarzyć się z najlepszymi kompozycjami filmowymi Hollywood. Chyba nigdy wczeœniej Brecker nie grał tak radosnych dŸwięków.
Balladowy nastrój ma utwór „Amber Road". Liryzm grajšcej solówkę tršbki podkreœlajš flety, a kiedy temat podejmuje fortepian Pawlika, towarzyszš mu mruczšce akordy kontrabasu Pawła Pańty. Mocnych wrażeń dostarcza „Orienthology" z dynamicznš orkiestracjš wykorzystujšcš możliwoœci perkusji Cezarego Konrada. Chwilę póŸniej delikatnoœciš fortepianowych akordów ujmuje „Follow the Stars". Album zamyka „Forgotten Song" z tematem podsumowujšcym całoœć, wyciszajšcym emocje. Rzadko zamawiane sš dziœ utwory wykorzystujšce możliwoœci improwizacyjne jazzmanów i podniosły charakter orkiestry symfonicznej. Włodek Pawlik wykorzystał tę szansę, znakomicie komponujšc intrygujšcš muzykę. Dzięki tej płycie każdy może cofnšć się myœlš do antyku, stanšć na Bursztynowym Szlaku, spotkać kupców z całego œwiata, dobić z nimi targu, zadumać się, patrzšc w rozgwieżdżone niebo.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL