Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Wayne Shorter na Zadymce Jazzowej

Kompozytor i saksofonista Wayne Shorter wystšpił przed wypełnionš po brzegi widowniš w bielskim klubie Klimat. Był to jedyny koncert tego wybitnego muzyka w Europie.
Shorter jest największš gwiazdš Lotos Jazz Festival-10 Bielskiej Zadymki Jazzowej. We wtorek towarzyszyli mu: Danilo Perez na fortepianie, John Patitucci na konrabasie i Brian Blade na perkusji. Saksofonista otrzymał podczas wtorkowej gali nagrodę artystycznš Anioła Jazzowego 2008, którš przyznaje stowarzyszenie Sztuka-Teatr, organizator Zadymki. Stowarzyszenie podkreœliło, że przypadła ona w tym roku "genialnemu kompozytorowi i artyœcie, który nigdy nie stał w miejscu; tajemniczemu wędrowcy, który wyruszył w ekspedycję badawczš œladami serca, przenoszšc muzykę poza barierę dŸwięku, w przyszłoœć". Shorter urodził się w Newark, w stanie New Jersey, w 1933 roku. Komponował między innymi dla Art Blakey's Jazz Messengers, kwintetu Milesa Davisa czy super formacji Weather Report, którš współtworzył. Weather Report przez lata 70-te, aż do wczesnych lat 80-tych utrzymywała pozycję najważniejszej grupy jazzowe.
Jego grę na tenorowym i sopranowym saksofonie wyróżnia z kolei brzmienie, wyczucie ekonomii i nieporównywalna z niczym ekspresja. Grał wspólnie z Johnem Coltranem, Milesem Davisem i Herbie Hancockiem. 10. Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa potrwa do 24 lutego. Podczas dotychczasowych edycji imprezy wystšpiło ponad 300 muzyków. Wœród nich byli: David Murray, Monty Waters, Hank Jones, Terence Blanchard, Yellowjackets, Chico Freeman i cała polska czołówka jazzowa, w tym Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak i Adam Pierończyk.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL