Służebność przesyłu bez zgody właściciela w nowym projekcie nowelizacji

aktualizacja: 07.11.2012, 07:50
Propozycja rozszerzenia regulacji dotyczących służebności przesyłu wywołała zarzuty, że możliwe jest ich nadużywanie, np. przez właścicieli kolejek linowych w górach. Nowy projekt ma temu zapobiegać

Posłowie zajmą się kolejnym projektem modyfikacji służebności przesyłu. Przygotowali go posłowie PO.

W Sejmie jest już jeden projekt autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, przyjęty przez rząd, mający rozszerzyć i uszczegółowić wprowadzone 3 sierpnia 2008 r. przepisy o służebności przesyłu na sieci telekomunikacyjne, linie tramwajowe czy kolejowe.

Przepisy te przewidują, że rozwiązywanie sporów wokół obcych instalacji na gruncie ma się odbywać umownie i za wynagrodzeniem. Jeśli jednak strony nie potrafią się porozumieć, każda z nich – i właściciel instalacji, i właściciel gruntu – mogą żądać uregulowania stanu prawnego przed sądem cywilnym. Propozycja rozszerzenia tych regulacji wywołała jednak zarzuty, że możliwe jest ich nadużywanie, np. przez właścicieli kolejek linowych w górach.
– Nowy projekt autorstwa posłów PO, wobec którego rząd nie zgłosił sprzeciwu, ma temu zapobiegać – zapewnia Witold Pahl, poseł sprawozdawca (PO).Projekt ten zawiera jednak bardziej radykalne rozwiązania. Proponuje wykreślenie z kodeksu cywilnego art. 3052, który reguluje (przymusowe) ustanowienie służebności przesyłu przez sąd. Tę stosowaną od czterech lat ścieżkę zastąpić ma, ale tylko w ograniczonym zakresie, nowa regulacja w ustawie o gospodarce nieruchomościami.Przedsiębiorcy, którzy stawiają urządzenia przesyłu, realizując inwestycję celu publicznego, mogliby nawet wbrew woli właściciela żądać odpowiedniego dostępu do gruntu. Jeśli jednak urządzenie przesyłu wymienione w rozszerzonym art. 49 k.c., np. kolejka linowa, nie będzie wznoszone na zasadzie inwestycji celu publicznego, to ustanowienie służebności przesyłu w celu jej wybudowania, przeglądu i naprawy nie będzie możliwe wbrew woli właściciela gruntu. W tych wypadkach inwestor musi po prostu dogadać się z właścicielem parceli bądź ją wykupić.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE