Za pracę w wolną niedzielę należą się dwa dodatki do wynagrodzenia

aktualizacja: 07.11.2012, 08:50
Ile dodatków należy się za pracę w niedzielę

Kodeksowe przepisy o zasadach rekompensaty zadań wykonywanych przez podwładnych poza harmonogramem nie są precyzyjne. Urzędowe interpretacje jeszcze pogłębiają ten chaos

Od 2004 r. stanowiska w sprawie płacenia za dodatkową pracę w niedzielę budziły kontrowersje. Pierwotnie jednak większość ekspertów i Państwowa Inspekcja Pracy oraz resort pracy uważały, że za taką aktywność należą się dwa dodatki po 100 proc. wynagrodzenia. Podejście to zmieniło się w lutym 2006 r. po uchwale Sądu Najwyższego, uznającej prawo tylko do jednego dodatku.

Dlaczego dwa

Od początku argumentacja przemawiająca za wypłatą dwóch dodatków za pracę w wolną niedzielę lub święto opierała się na przekonaniu, że są one odrębne i przysługują z różnych tytułów. Jeden dotyczył tego, że zatrudnionemu nie udzielono dnia wolnego od zadań (art. 15111 § 2 lub § 3 kodeksu pracy), a drugi za to, że miał nadgodziny wynikające z pracy w tym dniu. Co do zasady nadgodziny te będą skutkiem przekroczenia 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy (art. 1511 § 2 k.p.), chyba że w taką niedzielę podwładny pracował dłużej niż osiem godzin, gdyż zadania realizowane powyżej tej granicy to nadgodziny dobowe.
Pierwotny pogląd wywodzono z art. 15111 § 2 lub § 3 k.p., z których wynika, że za brak dnia wolnego przysługuje dodatek „w wysokości" określonej w art. 1511 § 1 pkt 1 k.p., czyli 100 proc. wynagrodzenia. Zwrot „w wysokości" wskazuje bowiem, że jest to inny (niezależny) dodatek, a tylko jego wysokość określono przez odesłanie do innego przepisu. Przepis o rekompensacie za aktywność w niedzielę lub święto nie zobowiązuje do wypłaty dodatku za nadgodziny. Nie stanowi bowiem, że przysługuje dodatek z art. 1511 k.p., a jedynie ten w wysokości dodatku za nadgodziny. Określa on, że poziom dodatku za brak dnia wolnego powinien być taki sam jak tego za nadgodziny.Przy takim założeniu może się jednak zdarzyć, że za aktywność w wolną niedzielę pracownik otrzyma tylko jeden 100-proc. dodatek do wynagrodzenia. Dotyczyć to będzie zatrudnionych na część etatu, gdyż dla nich praca w wolną niedzielę w większości przypadków nie będzie oznaczała przekroczenia normy średniotygodniowej. Takie osoby otrzymają więc tylko 100-proc. dodatek za to, że nie dostały dnia wolnego w zamian za zadania wykonywane w niedzielę (święto).

Co przemawia za jednym

Pogląd optujący za jednym dodatkiem za pracę w wolną niedzielę wywodzi się z uchwały SN z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05). Wynika z niej, że jeśli w okresie rozliczeniowym szef nie udzieli innego dnia wolnego od zadań w zamian za dozwoloną pracę świadczoną w niedzielę lub święto, za każdą godzinę takiej aktywności pracownikowi przysługuje tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 k.p.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE