Strasburg: Odszkodowanie za późną aborcję dla ofiary gwałtu

aktualizacja: 31.10.2012, 07:50
Strasburg: Odszkodowanie za późną aborcję dla ofiary gwałtu
Strasburg: Odszkodowanie za późną aborcję dla ofiary gwałtu
Foto: www.sxc.hu

Polska zapłaci zadośćuczynienie nastolatce, której szpital w Lublinie odmawiał usunięcia ciąży. Dziewczyna ma dostać 30 tys. euro, a jej matka – 15 tys.

REDAKCJA POLECA
Do usunięcia ciąży doszło po 12 tygodniach w gdańskim szpitalu, ale dziewczyna i jej matka, wspierane przez Fundację Helsińską, poskarżyły się do Strasburga.

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska naruszyła trzy przepisy konwencji o ochronie praw człowieka: zakaz poniżającego traktowania (art. 3), prawo do bezpieczeństwa osobistego (art. 5)  i prawo do poszanowania życia prywatnego (art. 8).

Ciąża z przestępstwa

W Polsce aborcja jest zakazana. Ustawa o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego dopuszcza przerwanie ciąży przez lekarza, tylko gdy stanowi ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety bądź gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Ciążę wolno także usunąć, gdy jest uzasadnione podejrzenie, że powstała w wyniku przestępstwa.Strasburg: skoro Polska dopuściła aborcję w pewnych wypadkach, nie może to być iluzjaTę ostatnią okoliczność potwierdził prokurator, dziewczyna i jej matka twierdziły bowiem, że została zgwałcona, a sprawcą był jej rówieśnik.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE