Roczne rozliczenie PIT: Odpis na dzieci coraz bardziej skomplikowany
aktualizacja: 29.10.2012, 12:36
W rozliczeniu za 2013 r. rodzice jedynaków mogą łatwo stracić ulgę. Nowe przepisy zawierają wiele pułapek

W rozliczeniu za 2013 r. rodzice jedynaków mogą łatwo stracić ulgę. Nowe przepisy zawierają wiele pułapek

Już 1 stycznia wchodzą w życie zmiany w ustawie o PIT, które dotyczyć będą ulgi na dzieci. Zgodnie z nowelizacją  rodzice jedynaka zachowają prawo do odpisu pod warunkiem, że ich dochody nie przekroczą 112 tys. zł rocznie. Taki limit będzie dotyczył łącznie matki i ojca, którzy pozostają przez cały rok w związku małżeńskim. Dochody rodziców, którzy nie są małżeństwem, ale wspólnie wychowują pociechę, nie mogą przekroczyć 56 tys. zł rocznie na osobę. Z kolei samotna matka lub samotny ojciec mogą zarobić 112 tys. zł rocznie na osobę. W tym przypadku sytuacja finansowa drugiego z rodziców nie będzie miała znaczenia. –To duża rewolucja, bo obecnie wszyscy rodzice, niezależnie od liczby dzieci i swoich dochodów, mogą odliczyć od podatku 1112,04 zł rocznie na każdą pociechę – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Domagalski: Pełnomocnicy rządu potrzebni?