Zmiany w Karcie nauczyciela w 2013 r.

aktualizacja: 06.01.2013, 09:00
Dodatki uzupełniające dla nauczycieli będą niższe

Dodatki uzupełniające dla pedagogów będą niższe, bo zmienią się zasady rozliczania gmin z obowiązku zapewniania im średnich wynagrodzeń

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło pierwsze propozycje zmian w Karcie nauczyciela. Dotyczą one zasad wynagradzania nauczycieli, a także urlopów wypoczynkowych. Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji, podkreśla, że zmiany ułatwią samorządom płacenie gwarantowanych kartą średnich wynagrodzeń. Jak powiedział „Rz" Jakubowski, projekt założeń zmian w karcie ma być gotowy do końca tego roku, a projekt ustawy – w przyszłym.

Urlop po świętach

Wiceminister Jakubowski zaproponował, aby nauczyciel miał 47 dni roboczych urlopu.
– To jest obecny wymiar, pomniejszony o siedem dni, w których dyrektor ma prawo wezwać nauczyciela do pracy – wyjaśnia Jakubowski.Zgodnie z kartą nauczyciel ma urlop w okresie ferii zimowych i letnich. Ponadto się przyjęło, że szkoły są zamknięte w przerwach świątecznych: bożonarodzeniowej i wielkanocnej. W efekcie nauczyciele nie pracują 62 dni w roku. Resort chce wyraźnie zapisać, że nauczyciel, który w przerwie świątecznej nie weźmie urlopu, przychodzi do pracy i prowadzi zajęcia opiekuńcze.Samorządowcy zaproponowali, aby nauczyciele mieli 40 dni urlopu.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE