Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Bangladesz. Muzułmanie podpalili pięć świštyń buddyjskich

AFP
Muzułmanie podpalili œwištynie buddyjskie i dziesištki domównależšcych do buddystów po publikacji na Facebooku zdjęcia, które uznali za obraŸliwe
25-tysięczny tłum podłożył ogień pod co najmniej pięć œwištyń buddyjskich i domy w mieœcie Ramu i sšsiednich miasteczkach położonych w odległoœci 350 km od stolicy kraju, Dhaki. Według przedstawiciela okręgu zamieszki wybuchły, gdy mieszkajšcy w regionie buddysta opublikował na Facebooku zdjęcie obrażajšce Koran. - Tłum był nie do opanowania. Zaatakował domy buddystów, podpalajšc i niszczšc od północy w sobotę do niedzieli rana ich œwištynie - powiedział.
Władze zabroniły wszelkich zgromadzeń publicznych, aby nie dopuœcić do kolejnych incydentów. Około 90 procent ze 153-milionowej ludnoœci Bangladeszu to muzułmanie. Buddyœci stanowiš mniej niż jeden procent ludnoœci i mieszkajš głównie w okręgach w południowo-wschodniej częœci kraju w pobliżu granicy z buddyjskš Birmš. W połowie wrzeœnia ok. 10 tys. demonstrantów próbowało podejœć pod ambasadę amerykańskš w Dhace w proteœcie przeciwko nakręconemu w USA amatorskiemu filmowi, który obraża muzułmanów. Uczestnicy protestu spalili flagi USA i Izraela.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL