Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną - czy lekarz wystawi takie?

aktualizacja: 26.09.2012, 12:49
Kończy mi się zwolnienie lekarskie, lecz nie czuję się na siłach wrócić do pracy. Chcę iść po następne zwolnienie do specjalisty, który wystawił mi pierwsze, lecz dowiedziałam się, że wizyta jest możliwa dopiero za tydzień. Obliczyłam, że i tak zdążyłabym jeszcze  usprawiedliwić nieobecność w pracy po zakończeniu pierwszego zwolnienia, ale  mam wątpliwości czy lekarz  będzie mógł wystawić zwolnienie z datą wsteczną - pisze czytelniczka.

Generalnie zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy lekarz ma prawo wystawić  od dnia, w którym zbadał pacjenta lub od dnia następnego. Tylko w  niektórych przypadkach zwolnienie może być wystawione na okres rozpoczynający się wcześniej lub później. Kwestie te reguluje rozporządzenie z  27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich  (Dz. U. z  9 sierpnia 1999 r. Nr 65, poz. 741 z późn. zm.).
Zwolnienie na okres wsteczny może obejmować 3 dni przed dniem badania, jeżeli wyniki tego badania wykażą, że pacjent w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Jedynie lekarz psychiatra nie jest ograniczony tym terminem, jeśli będzie podejrzewał albo stwierdzi zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność chorego do oceny własnego postępowania.Początek terminu zwolnienia może być przesunięty także naprzód. Jednak nie może ono rozpoczynać się później niż od czwartego dnia po dniu badania. Takie przesunięcie jest dopuszczalne, jeżeli:-         bezpośrednio po badaniu przypadają dni wolne od pracy
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE