Zasiłki dla nowych przedsiębiorczych matek będą niższe

aktualizacja: 21.09.2012, 11:46
Świadczenie w maksymalnej wysokości matka dostanie dopiero po 12 miesiącach opłacania podwyższonych składek

Minister pracy chce obniżyć świadczenia dla kobiet, które dopiero co otworzyły działalność gospodarczą

REDAKCJA POLECA
Taka zmiana znalazła się w najnowszej wersji projektu nowelizującego ustawowe zasady dotyczące przyznania prowadzącym działalność prawa do urlopów wychowawczych. Zasiłek chorobowy dla bizneswoman, która dopiero co założyła działalność i podniosła do maksimum składkę na ubezpieczenie chorobowe, będzie tym niższy, im krócej ją opłacała. Świadczenie w maksymalnej wysokości dostanie dopiero po 12 miesiącach opłacania podwyższonych składek.

Z danych ZUS, na które powołuje się resort pracy, autor zmian, wynika, że ostatnio lawinowo rośnie liczba przypadków, w których osoby prowadzące działalność gospodarczą podwyższają sobie składkę, by później skorzystać z wysokiego zasiłku chorobowego. W ostatnim kwartale 2011 r. było ich 560, a od stycznia do marca 2012 r. ta liczba wzrosła już do 626.
Resort podaje, że tego typu „nadużyć" dopuszczają się też kobiety w ostatnich miesiącach ciąży, które w ten sposób chcą zapewnić sobie wysokie świadczenia w czasie urlopu macierzyńskiego. Ministerstwo zwraca uwagę, że jest wielu doradców pomagających uzyskać takie świadczenie. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, by otrzymać zasiłek chorobowy w maksymalnej wysokości ponad 6 tys. zł miesięcznie, wystarczy, że osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaci składki przez trzy miesiące (też muszą być w maksymalnej wysokości ok. 3 tys. zł). Kobieta przed porodem, by zyskać prawo do maksymalnego zasiłku przez ponad pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego, musi opłacić tylko jedną składkę.Takie są skutki wyroku Sądu Najwyższego z 2010 r., w którym sędziowie stwierdzili, że przedsiębiorca ma prawo sam sobie ustalać wysokość składki na ubezpieczenia i w ten sposób zapewniać sobie prawo do wysokiego świadczenia.– Patologie pojawiają się wszędzie – mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan. – W obecnej sytuacji demograficznej przepisy powinny zachęcać kobiety do podejmowania zatrudnienia i rodzenia dzieci. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2013 r.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE