Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

Jest wniosek o dymisję szefa kontrwywiadu

Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek
Klub parlamentarny PiS wystšpił dziœ do premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz szefa MON o wszczęcie procedury odwołania szefa SKW gen. Janusza Noska - dowiedziała się „Rz"
To efekt publikacji „Rzeczpospolitej". W œrodę ujawniliœmy, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa wszczęła œledztwo w sprawie „uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa" przez szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska. Prokuratura sprawdza czy wraz z podległymi mu funkcjonariuszami kontrwywiadu  dopuœcił się inwigilacji i rozpracowywania posła PiS Tomasza Kaczmarka oraz jego społecznego asystenta. „Sam cień podejrzeń o stosowanie przez podległego Panu szefa SKW metod kontroli operacyjnej wobec legalnie działajšcej partii opozycyjnej powinien skutkować odsunięciem gen. brygady Janusza Noska od wykonywanych obowišzków. W demokratycznym państwie prawa jest to działanie standardowe"- napisał w piœmie do premiera Donalda Tuska szef Klubu Parlamentarnego PiS poseł Mariusz Błaszczak. Ale politycy opozycji we wniosku, do którego dotarła „Rz" zwracajš też uwagę na działania Służby Kontrwywiadu Wojskowego już po naszej publikacji. Według  informacji mediów (pisała o tym m.in. „Gazeta Wyborcza") – kilka godzin  po opublikowaniu artykułu „Rz" miały trwać „negocjacje" pomiędzy SKW, a prokuraturš wojskowš w celu nakłonienia œledczych do złagodzenia stanowiska. Chodzi o wypowiedŸ szefa warszawskiej prokuratury wojskowej płk Ireneusza Szelšga o tym, że w sprawie zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Prokurator pułkownik Szelšg nie zmienił zdania.
- Taka sytuacja to ewidentna próba wpływania ze strony podejrzewanego o popełnienie przestępstwa gen. Noska na prowadzšcš postępowanie prokuraturę. W państwie prawa takie zachowanie jest niedopuszczalne- mówi „Rz" poseł PiS Tomasz Kaczmarek.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL