Medal PAN dla prof. Jerzego Szaflika

aktualizacja: 12.09.2012, 20:09
Pałac Staszica w Warszawie, siedziba PAN
Pałac Staszica w Warszawie, siedziba PAN
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Profesor usunięty przez ministra zdrowia ze stanowiska krajowego konsultanta ds. okulistyki doceniony przez naukowców

Kapituła PAN zdecydowała się odznaczyć Medalem PAN prof. Jerzego Szaflika za szczególne zasługi dla nauki polskiej i światowej. Wybitnego okulistę usunął w sierpniu ze stanowiska krajowego konsultanta ds. okulistyki minister zdrowia Bartosz Arłukowicz pod pretekstem niepotwierdzonych zarzutów. Dymisji prof. Szaflika towarzyszyła polityczno-medialna kampania oszczerstw.
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", o odznaczenie wnioskował Wydział Nauk Medycznych PAN.  - Jestem zaszczycony i dumny, że Polska Akademia Nauk dostrzegła i tak pozytywnie doceniła moją pracę - mówi „Rz" prof. Szaflik.
Prof. Jerzy Szaflik jest kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Należy do grona najwybitniejszych okulistów polskich, jest również wielce zasłużony w pracy społecznej na rzecz organizacji nowoczesnego lecznictwa okulistycznego.
Z kolei prestiżowym Medalem Polskiej Akademii Nauk im. M. Kopernika odznaczony zostanie prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. To światowej sławy otolaryngolog i specjalista z zakresu implantów słuchowych. Kierowany przezeń unikalny program badań u młodzieży szkół podstawowych objął w 2008 r. około 100 000 dzieci z terenów wiejskich, a w najbliższym roku ta liczba ma zostać podwojona.
Wręczenie prestiżowych medali PAN ma nastąpić 18 września.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE