Strefa WolnoSłowa zaprasza na spektakl Przywiozę tu swoje podwórko

aktualizacja: 17.08.2012, 02:00
Zdję?cie z warsztatów. Foto Joanna Szyndler
Zdję?cie z warsztatów. Foto Joanna Szyndler
Foto: materiały prasowe

Już 18 sierpnia w ramach projektu Azyl Warszawa odbędzie się premiera spektaklu "Przywiozę tu swoje podwórko".

- Wyrusz w teatralną podróż z migrantami i uchodźcami po niewidzialnych miastach na Bródnie, w dzielnicy Targówek - zachęcają organizatorzy wydarzenia. W przedstawieniu, odbywającym się w przestrzeni miejskiej, zagrają Polacy, migranci i uchodźcy żyjący w Polsce – uczestnicy wielokulturowych warsztatów teatralnych fundacji Strefa WolnoSłowa.
"Jak można urodzić się i umrzeć w tym samym mieście? Jak można spędzić więcej niż miesiąc w jednym mieście, z tymi samymi ludźmi? Przecież jest nieskończona liczba miast, nieskończona liczba ludzi, możliwości. Miasta na mapie i w wyobraźni. Miasta z historii i wspomnień. Miasta, którymi były kiedyś obecne miasta i miasta którymi będą. A w nich wszystkich ludzie - żywi, umarli, wymyśleni, możliwi. Oni we mnie mieszkają i razem dobrze się bawimy. Moje życie to ciągle nowa impreza. A ty? Ty się tutaj zasiedziałeś z potakującym dworem".
Fragment tekstu spektaklu: Tomasz Gromadka
Przedstawienie "Przywiozę tu swoje podwórko" to mozaika historii, postaci, wydarzeń i sytuacji, które składają się na obraz miasta. Wielokulturowego i wielopokoleniowego. W pracy warsztatowej punktem wyjścia do improwizacji i tworzenia dramaturgii spektaklu były "Niewidzialne miasta" Italo Calvino. Książka stała się inspiracją do zgłębienia istoty podróży, wspominania miejsc, z których pochodzą uczestnicy warsztatów, a także do opowieści o Polsce i Warszawie widzianych oczami migrantów i skonfrontowania ich z historiami osób mieszkających tu od zawsze.
W przedstawieniu zagrają zarówno uczestnicy warsztatu wielokulturowego (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Pakistanu, Kuby),  jak i seniorzy z dzielnicy Targówek oraz uchodźcy z Ośrodka dla Uchodźców na Targówku.
- Wydaje się, że przez to, że jesteśmy z różnych kultur możemy mieć problem z dialogiem, ale my nie dyskutujemy o różnicach, tylko robimy spektakl. Po prostu gramy razem. To nam pomaga w komunikacji – mówi Adel Dune z Chin, uczestniczka warsztatów.
Fundacja Strefa WolnoSłowa to grupa ludzi, zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych. Do swoich działań angażują osoby z różnych grup społecznych, różnej narodowości, umożliwiając spotkanie poprzez sztukę, jednocześnie mocno angażując się w działania społeczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się ostatni spektakl fundacji – "Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!"
Zapowiedź spektaklu na Facebooku.
KOMENTARZ DNIA
Żródło: materiały prasowe

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE