Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Dzang Song Tek w Chinac

ROL
Wpływowy wuj Kim Dzong Una, uważany za mentora młodego przywódcy Korei Północnej, udał się do Pekinu, by omawiać kwestie gospodarcze
To najnowsza oznaka tego, że kraj przyglšda się sposobom ożywienia wyniszczonej gospodarki - ocenia Reuters. - Jednak na odpowiedŸ, czy Korea Północna otworzy się w najbliższym czasie, należy jeszcze poczekać - powiedział analityk ds. Korei w Centrum Studiów Polska-Azja dr Nicolas Levi. Oficjalna agencja KCNA podała, że 66-letni Dzang Song Tek w Chinach będzie omawiał utworzenie wspólnych projektów gospodarczych. Niedawno Kim poinformował Pekin, że jego priorytetem jest rozwój gospodarczy zubożałego kraju.
Dzang, który wżenił się w dynastię Kimów, stanšł na czele delegacji wspólnego chińsko-północnokoreańskiego komitetu ds. wytycznych. Będzie to trzecie spotkanie komitetu. - Już od 2001 roku Dzang jest odpowiedzialny za otwarcie Korei Północnej i specjalne strefy ekonomiczne, w których mogš inwestować zagraniczne firmy - powiedział Levi. Podkreœlił, że po raz pierwszy północnokoreańskie media informujš o oficjalnej wizycie Dzang Song Teka. Według KCNA celem spotkania jest omówienie wspólnych projektów gospodarczych w Nadzin, na północnym wschodzie Korei Północnej, oraz w Hwanggumpjong, na północnym zachodzie kraju. Północnokoreańska agencja nie podała szczegółów dotyczšcych projektów ani nazwisk pozostałych członków delegacji. Jak sprecyzował Levi, strefa w Hwanggumpjong została zamknięta przed miesišcem i "prawdopodobnie jej ponowne otwarcie będzie jednym z tematów, który zostanie omówiony między urzędnikami północnokoreańskimi a chińskimi". Dzang od dawna popierał reformy gospodarcze w jednym z najbiedniejszych azjatyckich krajów. - Dobrze zna œwiat zachodni, gdyż przebywał nieraz m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Korei Południowej - powiedział Levi. Jak pisze Reuters, wizyta Dzanga odbywa się w czasie coraz większych spekulacji na temat planowych przez Phenian zmian w sposobie zarzšdzania gospodarkš. Chiny i Korea Północna planowały utworzenie nowego okręgu przemysłowego w okolicy rzeki Yalu Jiang wzdłuż granicy. Jednak budowa nowego mostu, który miał być częœciš projektu, została zawieszona z powodu rozbieżnoœci w sprawie sposobu postępowania - wyjaœnia Reuters. Dodaje, że Chiny ostrożnie podchodzš do nowych przedsięwzięć z Koreš Północnš w czasie nadchodzšcych zmian na najwyższych szczeblach władzy w Państwie Œrodka oraz ignorowania przez Phenian apeli o zaprzestanie rozwoju zbrojeń i skierowanie skromnych zasobów na inne cele. Korea Północna już teraz w znacznym stopniu jest zdana na chińskie wsparcie gospodarcze, ale w przeszłoœci jej przywódcy z podejrzeniem odnosili się do wszelkich zmian, postrzegajšc je jako zagrożenie dla swojej kontroli nad krajem. Jak pisze Reuters, młody i wychowany za granicš Kim Dzong Un, który przejšł władzę po œmierci swojego ojca w grudniu zeszłego roku, planuje przeprowadzić reformy gospodarcze oraz rolne, do czego niezbędne będzie wsparcie Chin. - Ostatnie wydarzenia w kraju dowodzš, że Korea Północna się zmienia, ale trzeba na to patrzeć w dłuższej perspektywie. Dopiero za pół roku, rok zobaczymy, czy faktycznie Korea Północna Kim Dzong Una jest inna od Korei Północnej, w której rzšdził Kim Dzong Il - ocenił Levi.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL