Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zadania

Będzie wzrost cen biletów komunikacji miejskiej

Fotorzepa, Mateusz Dšbrowski Mateusz Dšbrowski
Władze wielu miast sš œwieżo po lub tuż przed podjęciem decyzji o podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej. Mieszkańcy protestujš, ale zdaniem ekspertów, w zwišzku z rosnšcymi kosztami, jest to ruch nieunikniony - czytamy na portalu samorzšdowym
Z problemem utrzymania komunikacji próbujš walczyć poprzez podwyżkę biletów zarówno większe, jak i mniejsze miasta. Kraków zdecydował się na taki ruch już w kwietniu. Miesišc póŸniej ceny wzrosły we Wrocławiu, a na poczštku czerwca taryfikator zmienił się również w Poznaniu. W ostatnich tygodniach podobne zmiany dotknęły już lub wkrótce dotknš pasażerów m.in. w Koszalinie, Płocku, Legnicy, Tarnobrzegu i Radomiu. Jak podaje portalsamorzadowy.pl na kolejne podwyżki powinni się także przygotować mieszkańcy Warszawy oraz najprawdopodobniej Krakowa.
Krakowscy radni zajmš się tš sprawš po wakacjach, a ceny mogš wzrosnšć o wskaŸnik inflacji. W Warszawie ceny biletów wzrosły po raz ostatni 16 sierpnia ubiegłego roku. Przyjęta wtedy taryfa obowišzuje do dziœ, ale zostanie zmieniona już w styczniu. – Przy okazji ostatniej zmiany taryfy podwyższone zostały wszystkie ceny biletów oprócz biletu seniora. Rada miasta podejmujšc uchwałę w tej sprawie rozłożyła natomiast podwyżkę na trzy etapy. Pierwszy wszedł w życie w ubiegłym roku. Drugi zostanie zrealizowany 1 stycznia 2013 roku, a trzeci 12 miesięcy póŸniej – mówi Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarzšdu Transportu Miejskiego w Warszawie. Docelowo za bilet jednorazowy, obowišzujšcy w pierwszej strefie i kosztujšcy obecnie 3,60 zł, trzeba będzie zapłacić 4,80 zł, natomiast za bilet miesięczny, który obecnie kosztuje 90 zł, o 22 zł więcej. Zdaniem prof. Wojciech Suchorzewski z Wydziału Inżynierii Lšdowej Politechniki Warszawskiej zmiana cen biletów to ruch nieunikniony, wynikajšcy ze wzrostu kosztów funkcjonowania transportu publicznego oraz rosnšcych wymagań pasażerów, jeœli chodzi o komfort jazdy. Zaznacza przy tym, że podobnie szybko rosnš koszty jazdy samochodem, a w tej sytuacji nawet ten droższy bilet jest lepszym rozwišzaniem. - Do wyboru mamy natomiast koniecznoœć ograniczenia przez miasto oferty i pogorszenie jej jakoœci. Nie należy więc dramatyzować i demonizować sytuacji, szczególnie że podwyżki dotyczš na ogół biletów jednorazowych, a w mniejszym stopniu okresowych – dodaje. - Miasta, które majš problemy finansowe, a nie decydujš się wcišż na zmianę cen w sferze miejskiego transportu, postępujš nieodpowiedzialnie - stwierdza prof. Wojciech Suchorzewski na stronie portalsamorzadowy.pl. - To jedynie odkładanie problemu w czasie, a dochodzi do tego pod wpływem doradców otaczajšcych polityków. Biorš oni pod uwagę jedynie aspekt wizerunkowy – dodaje.
ródło: www.portalsamorzadowy.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL