22. edycja festiwalu Blues nad Bobrem

aktualizacja: 06.08.2012, 18:11
Foto: materiały prasowe

Od warsztatów gry na różnych instrumentach rozpoczęła się na Zamku Kliczków niedaleko Bolesławca 22. edycja festiwalu Blues nad Bobrem.

W trakcie imprezy wystąpią polskie gwiazdy tego gatunku muzyki oraz młode zespoły.W warsztatach bierze udział 140 osób. Zajęcia prowadzone przez znanych muzyków bluesowych zostały podzielone na kilka sekcji. Uczestnicy mogą uczyć się: gry na gitarze, basie, perkusji, instrumentach klawiszowych, harmonijce oraz doskonalić umiejętności wokalne. Zorganizowano również warsztaty fotograficzne. Oprócz wykładów i ćwiczeń w ramach warsztatów odbywają się jam session.
Opiekunami tegorocznej edycji warsztatów są Krystyna Prońko, Marek Napiórkowski, Marek Radula, Paweł Serafiński oraz Wojciech Pilichowski. I to właśnie z udziałem tych m.in. muzyków odbędzie się pierwszy koncert tegorocznej edycji, który zaplanowano na piątek w Teatrze Starym w Bolesławcu.
Z kolei w sobotę w ramach festiwalu na Zamku Kliczków odbędzie się przegląd zespołów bluesowych. Gwiazdą wieczoru ma być Magda Piskorczyk - artystka nominowanej do Nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Bluesowy Album Roku za płyty "Mahalia" i "Afro Groove".
W tym roku do udziału w przeglądzie zakwalifikowało się osiem kapel, z 37 zgłoszonych. Przegląd od 2007 r. nosi imię Tadeusza Nalepy i jest jedynym w Polsce konkursem, w którym obowiązkowe jest wykonanie utworu z repertuaru tego artysty. Jego zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 4 tys. zł.
Stałym elementem festiwalu jest Msza bluesowa, czyli liturgia gromadząca muzyków i uczestników festiwalu, z bogatą oprawą muzyczną.
Festiwal zakończy się 14 sierpnia koncertem finałowym, na którym wystąpi m.in. zespół Jarosława Śmietany z udziałem Wojciecha Karolaka oraz australijskiego wokalisty i saksofonisty Billa Neala.

POLECAMY

KOMENTARZE