Policja zaczyna poszukiwanie osoby zaginionej niezwłocznie po otrzymaniu o tym informacji

aktualizacja: 02.08.2012, 08:24
Policja zaczyna poszukiwanie osoby zaginionej niezwłocznie po otrzymaniu o tym informacji

Policja zaczyna poszukiwanie osoby zaginionej niezwłocznie po otrzymaniu o tym informacji – precyzuje to wewnętrzne zarządzenie

REDAKCJA POLECA
Sposób działania policji zależy od zakwalifikowania osoby zaginionej do odpowiedniej kategorii, czyli od tego, czy ze zgłoszenia wynika, że może jej zagrażać niebezpieczeństwo, czy też jest to np. kolejna ucieczka młodego człowieka z domu, jak to bywa szczególnie w okresie wakacyjnym.

Przepisy nigdy nie określały, że policja może się wstrzymywać z poszukiwaniem przez pierwsze 24 godziny od zaginięcia, ale nowe zarządzenie określa sposób poszukiwania każdej osoby zaginionej – od chwili otrzymania zgłoszenia.
Zarządzenie komendanta głównego policji w sprawie prowadzenia przez policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby lub zwłok o nieustalonej tożsamości dokładniej niż dotychczas określa także sposób poszukiwania osoby małoletniej, która samowolnie oddaliła się z domu rodzinnego, schroniska dla nieletnich, domu dziecka lub innej placówki opiekuńczej.Zarządzenie opisuje również sytuacje tzw. porwań rodzicielskich. To sąd rodzinny i opiekuńczy podejmuje decyzję w sprawie rodzaju kolejnych podejmowanych czynności poszukiwawczych.Ustalono trzy (dotychczas były dwie) kategorie osób zgłaszanych jako zaginione.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE