Brakuje wojewódzkich planów gospodarki odpadami

aktualizacja: 18.07.2012, 08:12
Brakuje wojewódzkich planów gospodarki odpadami
Brakuje wojewódzkich planów gospodarki odpadami
Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Bez planów gospodarki odpadami trudno na czas zorganizować odbiór odpadów

Sejmiki województw: wielkopolskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, opolskiego, śląskiego i mazowieckiego, nie uchwaliły jeszcze wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Miały na to czas do końca czerwca 2012 r. Opóźnienie powoduje, że gminy w tych województwach nie wiedzą, jak zorganizować przyszły system gospodarki odpadami komunalnymi. Przez to mogą nie zdążyć np. z rozpisaniem przetargów na odbiór śmieci z gospodarstw domowych na swoim terenie. Muszą działać coraz szybciej, gdyż najpóźniej do 1 lipca 2013 r. trzeba zorganizować system gospodarki odpadami komunalnymi na swoim terenie.

– Opóźnienia w uchwaleniu wojewódzkich planów gospodarki odpadami mogą mieć poważne konsekwencje – przyznaje Marek Goleń z Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH. Wskazuje, że gminy mają sześć miesięcy na przygotowanie regulaminów utrzymania czystości i porządku od momentu uchwalenia planów gospodarki odpadami przez sejmiki wojewódzkie. Spóźnienie z planami może przełożyć się na to, że gdy gminy nie pośpieszą się ze swoimi zadaniami, to nowe regulaminy nie zastąpią w terminie obecnych, które wygasną 1 stycznia 2013 r. Wojewódzkie plany gospodarki odpadami są dokumentami, na podstawie których samorządy mają budować nowy system odbioru i przetwarzania śmieci z gospodarstw domowych. Opóźnienia wymuszą działanie gmin w pośpiechu lub kolejne zaległości związane choćby z budową instalacji (np. sortowni, spalarni, biogazowni), gdzie mają być przetwarzane odpady.Urzędy marszałkowskie nie przejmują się przekroczeniem terminu, gdyż ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewiduje sankcji za spóźnienia z uchwaleniem planów czy ich brak.– Taka sytuacja jest niebezpieczna. Sejmik województwa mógłby nawet położyć system gospodarki odpadami, gdyż bez planów nie będzie wiadomo, co można robić na terenie danego województwa – ocenia Marek Goleń. – Bez planów gminy nie są w stanie zdecydować się na odpowiednie inwestycje w regionalne instalacje do przetwarzania odpadów.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE