Ojciec w więzieniu nie ma zagwarantowanych częstych widzeń z dzieckiem

aktualizacja: 18.07.2012, 08:40
Wykonując karę wobec skazanych sprawujących stałą pieczę nad dzieckiem...
Wykonując karę wobec skazanych sprawujących stałą pieczę nad dzieckiem do lat 15, uwzględnia się „potrzebę inicjowania, podtrzymywania i zacieśniania ich więzi uczuciowej z dziećmi" - wynika z kodeksu karnego wykonawczego
Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski BS Bartek Sadowski

Małe dziecko ma zagwarantowany dostęp do matki przebywającej
w więzieniu, może z nią nawet zamieszkać. Kontakt z ojcem już tak łatwy nie jest

Gdy chodzi o wykonywanie tymczasowego aresztowania, kodeks karny wykonawczy nie robi różnicy między matką a ojcem. Praktyka jest jednak inna.

Ojciec w areszcie

Piotra D. organy ścigania zatrzymały 28 maja w grupie tzw. kiboli przed Euro 2012 (ma też poważniejsze zarzuty). Został aresztowany na trzy miesiące. Ma jednak dziewięciomiesięcznego syna, którym stale się opiekował, ponieważ jego żona pracowała, a on nie. Biegły psycholog stwierdził w opinii, że prawidłowy rozwój dziecka został zaburzony traumą z powodu nieobecności ojca. Psycholog zaleca jak najdłuższy kontakt dziecka z ojcem, gdyż popada ono w depresję i chorobę sierocą. Na razie dostało dwa godzinne widzenia razem z matką, ale tylko przez szybę. Matka chciałaby więcej kontaktu. Prokuratura odpowiedziała, że w czasie tymczasowego aresztowania to niemożliwe. Karniści, z którymi rozmawialiśmy, są innego zdania.– Kodeks przewiduje bezwarunkowo dla dziecka uprawnienie do kontaktów z aresztowanym rodzicem, nie ma więc powodu, aby kontakt z ojcem ograniczać bardziej niż z matką – mówi adwokat Andrzej Nogal, obrońca Piotra D.Rzeczywiście, art. 87a. § 1 k.k.w. stanowi, że wykonując karę wobec skazanych sprawujących stałą pieczę nad dzieckiem do lat 15, uwzględnia się „potrzebę inicjowania, podtrzymywania i zacieśniania ich więzi uczuciowej z dziećmi".
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE