Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kultura

Weekend rp.pl

Obrazy, w które można wejść

Margie Pratt 21-07-2012, ostatnia aktualizacja 21-07-2012 10:30
burn:cycle – city; Olaf Wendt
burn:cycle – city; Olaf Wendt
źródło: Unit 24
Olaf Wendt - Virtual nightclub – gallery
Olaf Wendt - Virtual nightclub – gallery
źródło: Unit 24
Olaf Wendt - Performer – still frame from short film
Olaf Wendt - Performer – still frame from short film
źródło: Unit 24

Rozmowa z Olafem Wendtem, twórcą gier wideo i specjalistą od efektów wizualnych, w takich filmach jak "Bliżej", „Giganci ze stali" i "Harry Potter i Zakon Feniksa"

Czy gdy zaczynałeś tworzyć gry komputerowe myślałeś o nich jak o dziełach sztuki? Zobacz galerię zdjęć

Olaf Wendt: Projektowanie obrazów do gier komputerowych w latach 80-tych stwarzało możliwości tworzenia unikalnych i stylizowanych światów, które przez siebie przenikały i były spójne w swoim wyrazie. Było to poniekąd malowanie obrazu, w który można było wejść. Dla mnie to zdecydowanie była sztuka i wciąż jest. Choć muszę przyznać, że nie widziałem wielu gier, które osiągnęły wysoki poziom, pozwalający sklasyfikować grę jako dzieło sztuki. Teraz interesuje nas głównie stwarzanie realizmu na ekranie i to na co raz wyższym poziomie technicznym. Uważam, że takie obrazy tracą. Stają się puste. Zobacz film "Performer"

Inspirowały mnie takie filmy jak „Metropolis", „Nosferatu", "Łowca androidów", „Gwiezdne Wojny" i „Tron". Wielki wpływ na moje projekty miały też takie kierunki w sztuce jak konstruktywizm i ekspresjonizm. Nie chodziło mi o to żeby stworzyć realizm, ale kreować fantazje, pobudzić wyobraźnię odbiorcy. Ważny był dla mnie kształt, kolor, konstrukcja i kompozycja. Myślę, że podobnie pracuje malarz jak maluje obraz.

Dla kogo tworzyłeś gry?

Gdy projektujemy grę i pracujemy w ścisłym kontakcie z jej dystrybutorem, możemy godzinami rozmawiać na temat tego jaki jest target marketingowy i jaka grupa wiekowa będzie odbiorcą tej gry. Trochę trudniejsze są rozmowy na temat wizualizacji i jak ta wizualizacja wpłynie na widownię. Chciałem tworzyć coś, co się wyróżniało i mi się podobało. Miałem po prostu intuicję i wielką ochotę na stworzenie czegoś, czego nigdy nigdzie wcześniej nie widziałem.

Co widzisz, gdy patrzysz z dystansu na twoje pierwsze projekty?

Z dystansu wyraźniej widać, co było dobre, a co nie. Te projekty powstały na przełomie lat 80-tych i 90-tych, były wtedy prekursorskie. Dla mnie jest zaskoczeniem to, jak bardzo spójne były obrazy, które tworzyłem i jak bardzo ze sobą powiązane stylistycznie. To były różne projekty, a  realizowałem je czasem przez dwa lub trzy lata, a jednak dziś widzę specyficzny styl, który przenikał wszystkie.

Wspomniałeś, że zacząłeś tworzyć „komputerowe światy" gdy miałeś 16 lat. Jak to robiłeś? Rysowałeś, zapisywałeś idee, czy też wszystko funkcjonowało tylko w twojej pamięci?

Rysowałem i to raczej źle, ale to było łatwiejsze niż przenoszenie obrazu na komputer. Zapisywanie i rysowanie było konieczne.

Czy w czasie studiowania matematyki na Oxford University, miałeś czas na swoją sztukę?

Niestety nie, skupiałem się na studiach.

Czy praca przy grze Burn Cycle była dla ciebie zabawą?

Zdecydowanie nie. To była bardzo ciężka praca. Mało przypominała zabawę. Natomiast nowe możliwości, które otwierała technologia były fascynujące..

Skąd wziął się pomysł na zrobienie krótkiego filmu "Performer", nad czym pracujesz obecnie?

Miałem specyficzną ideę, którą chciałem przekazać. Pomyślałem, że mogę to zrobić właśnie poprzez ten film. To był eksperyment, który przekształcił się w mozolną pracę, jak to zwykle bywa w tego rodzaju projektach.  W rezultacie musiałem go zrobić dwa razy, jako animację i wizualizację, a potem jako film, który został nakręcony w całości kamerą filmową. Byłem dość zaskoczony, że ten projekt wziął udział w tak wielu festiwalach filmowych. Gdy patrzę na to z dystansu, to wyraźnie widzę w nim kontynuację mojej wcześniejszej pracy. Nasze doświadczenie wpływa na to co robimy, procentuje, pracując nad gra Virtual Nightclub, oprócz tego, że stworzyłem całą stronę wizualną tej gry, przygotowałem również skrypt.

Obecnie uczestniczę w produkcjach wielu filmów pełnometrażowych, nadzoruję efekty wizualne. Fascynuje mnie to, że jestem kreatorem tego "drugiego" świata. Wiem też, że mogę to robić na wielu płaszczyznach i różnymi metodami. Tu niezwykle ważna jest scenografia, kostium, postać, nawet małe detale, to wszystko wpływa na historię, którą chce się opowiedzieć. Wkrótce rozpocznę prace nad postprodukcją kolejnego filmu z serii Star Trek, który wejdzie na ekrany kin w przyszłym roku.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  efekty specjalne , gey wideo , Los Angeles , Mike Nichols , Olaf Wendt , Paul Verhoeven , Peter Yates. , wideo

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  common