Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj

Kraj

Uniejów otrzymał status uzdrowiska

guu 11-07-2012, ostatnia aktualizacja 11-07-2012 13:36
Termy Uniejów
Termy Uniejów
źródło: Fotorzepa
autor: Marian Zubrzycki

Znany z wód geotermalnych i leczniczych Uniejów koło Łodzi oficjalnie otrzymał status uzdrowiska. Tym samym stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce; pierwszym termalnym. Nie jest wykluczone, że wkrótce wyróżniać go będzie nazwa Uniejów Termalny

Jak poinformowały władze Uniejowa, premier podpisał rozporządzenie nadające miastu Uniejów wraz z sołectwami: Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy status uzdrowiska.

Miasto czekało na tę decyzję prawie rok. W sierpniu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia wydało opinię potwierdzającą, że Uniejów spełnia wszystkie warunki niezbędne do uzyskania statusu uzdrowiska, w którym leczone mogą być choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych i skóry.

Dzięki tej decyzji Uniejów stał się 45. uzdrowiskiem w Polsce, ale pierwszym w regionie łódzkim i pierwszym termalnym w kraju. Jak podkreśla burmistrz miasta Józef Kaczmarek, uniejowskie ciepłe wody lecznicze zawierają związki siarki, krzemu, a także radon oraz jod i dzięki temu są wyjątkowe w skali kraju.

- Wszyscy opierają swoje lecznictwo na konkretnych wodach, ale nasza woda jest wyjątkowa nie ze względu na to, że jest ciepła, ale właśnie ze względu na te związki, które w niej występują - powiedział Kaczmarek.

Uniejowskie wody mogą być wykorzystywane np. w leczeniu chorób skóry, w kosmetyce estetycznej, dla poprawy kondycji i witalności. Według burmistrza miasteczka zawartość jodu w wodach termalnych jest taka, jak w Bałtyku. - Będziemy chcieli jeszcze w tym roku uruchomić pierwsze tężnie do inhalacji - zapowiedział.

Uniejowska woda, która jest także leczniczą wodą pitną, może być wykorzystywana w przemyśle spożywczym. - Na naszych wodach można wytwarzać żywność bez użycia soli. Już jadłem "termalne" ogórki małosolne, bez użycia soli, śledzie, chleb wypiekany na bazie tej wody - mówił burmistrz.

Jego zdaniem możliwości przed Uniejowem tak naprawdę dopiero się otwierają. Jest prawdopodobne, że w nazwie miejscowości pojawi się człon "Termalny" zamiast "Zdrój".

Uniejów od wielu lat doskonale wykorzystuje dotacje unijne, dzięki którym powstał m.in. największy kompleks leczniczych basenów termalnych w Polsce. Niedawno oddano do użytku nową część kompleksu, w której znalazły się m.in. gorące oraz zimne baseny otwarte i kryte, sauny, komora śnieżna o temperaturze -10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach jest również ujęcie wody pitnej, która ma walory lecznicze i wspomaga układ pokarmowy.

Kuracjusze i turyści mogą korzystać z usług leczniczo-wypoczynkowego ośrodka Instytut Zdrowia Człowieka - Uzdrowisko Uniejów Park. Uzupełnieniem oferty uzdrowiskowej będą m.in. prywatne Lawendowe Termy z trzygwiazdkowym hotelem, rehabilitacją, basenem i SPA, których otwarcie zaplanowano w sierpniu.

Wyprodukują "słony śnieg"?

Baza turystyczna to także Dom Pracy Twórczej, Zagroda Młynarska i odrestaurowany uniejowski zamek, który przed laty był siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich. W tych ostatnich obiektach stworzono miejsca noclegowe dla turystów. W Kasztelu Rycerskim w wielkich drewnianych baliach można natomiast zażywać kąpieli m.in. w czekoladzie, piwie i różanych płatkach.

Uniejów posiada też nowy kompleks sportowy, który nosi imię zmarłego niedawno zawodnika piłkarskiej reprezentacji Polski Włodzimierza Smolarka. W jego skład wchodzą m.in. dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie - jedno ze sztuczną, drugie z naturalną trawą, podgrzewane wodami termalnymi.

- Warto iść do przodu, nie zatrzymywać się i tworzyć produkty regionalne, które byłyby uzupełnieniem całej oferty uzdrowiskowej - uważa burmistrz Uniejowa, który myśli także o produkcji "słonego śniegu". - Słony śnieg to możliwość dostarczania lodu do sieci handlowych dla przechowywania np. ryb, ale także stworzenie obiektów zimowych, które byłyby uzupełnieniem bazy obiektów wodnych i boisk piłkarskich - dodał.

Zapowiedział, że po decyzji o nadaniu miastu statusu uzdrowiska będzie rozmawiał z łódzkim oddziałem NFZ, by to uwzględnił. Jego zdaniem możliwa byłaby też realizacja oferty rehabilitacji jednodniowej we współpracy ze szpitalami w regionie.

Mający niewiele ponad 3 tys. mieszkańców Uniejów stał się już liderem w dziedzinie wykorzystywania alternatywnych źródeł energii: wody geotermalnej i biomasy. - Marzenia mamy duże i przygotowujemy także duże projekty, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, bo cały czas myślimy jak poprawić kondycję gminy na przyszłość - zapewnił burmistrz.

Poprzednia
1 2

Przeczytaj więcej o:  Uniejów , uzdrowisko , wody geotermalne

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  common