Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Zespół Macierewicza: zawiadomienia dotyczšce m.in. premiera i szefa MSZ

Antoni Macierewicz
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Zespół parlamentarny do spraw zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M złoży w prokuraturze zawiadomienia dotyczšce odpowiedzialnoœci za organizację wizyt. Zgłosił również podejrzenie fałszerstwa w raporcie Millera
Podobne zawiadomienia - jak poinformował Antoni Macierewicz (PiS - będš dotyczyć premiera Donalda Tuska, szefa MSZ Radosława Sikorskiego, byłego szefa MON Bogdana Klicha, byłego szefa MSWiA Jerzego Millera, szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego. - Zespół Parlamentarny będzie kierował do prokuratury zawiadomienia o możliwoœci popełnienia przestępstwa przeciwko kolejnym konkretnym osobom, które, według nas, popełniły przestępstwo w trakcie przygotowywania wizyty (prezydenta i premiera w Katyniu - red.), w tym przeciwko Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi, panu Bogdanowi Klichowi, ministrowi Arabskiemu i panu Sikorskiemu. Te osoby na pewno będš objęte odrębnymi doniesieniami o popełnieniu przestępstwa - zapowiedział Macierewicz. Dodał, że liczy, iż "będš uczciwie przez prokuraturę zanalizowane i podjęte". Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski powiedział, że trudno komentować kolejne działania posła Macierewicza. - Macierewicz znowu nas męczy tymi swoimi teoriami spiskowymi, lansuje sam siebie, absorbuje niepotrzebnie prokuraturę idiotycznymi wnioskami - powiedział poseł PO.
Olszewski uważa, że decyzja prokuratury o umorzeniu œledztwa dotyczšcego organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r. była słuszna. Kolejne wnioski do prokuratury sš odpowiedziš zespołu na ogłoszonš przez prokuraturę w poniedziałek decyzję o umorzeniu - z braku znamion przestępstwa - œledztwa dotyczšcego organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010. Czytaj więcej Macierewicz poinformował również, że złożył zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa przez Jerzego Millera oraz członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której pracami kierował były minister spraw wewnętrznych i administracji. Uzasadniajšc to zawiadomienie poseł PiS stwierdził, że odczyt parametrów ze wskaŸników widocznych na wizualizacji ostatnich minut lotu tupolewa, dołšczonej we wrzeœniu 2011 r. do raportu komisji Millera, jest sprzeczny z wnioskami raportu i z animacjš będšcš częœciš wizualizacji, która wskazywała, że Tu-154M złamał brzozę. "Na wizualizacji stanowišcej załšcznik 4.11 do oficjalnego dokumentu państwowego tj. Protokołu, widać bezspornie, że przedstawiona tam trajektoria lotu TU-154M jest całkowicie różna od wartoœci wyœwietlanych jednoczeœnie na zegarach w kokpicie tego samolotu (...)Według trajektorii poprowadzonej w oparciu o wizualizację Komisji, minimalna wysokoœć baryczna, na jakiej znalazł się samolot sekundę przed "zderzeniem" z brzozš, wynosiła 18 metrów ponad ziemiš. Samolot nie mógł utracić fragmentu lewego skrzydła w wyniku kolizji z brzozš, ponieważ w momencie przelotu nad drzewem znajdował się na wysokoœci 18.6 metra ponad ziemiš" - brzmi fragment uzasadnienia doniesienia. Macierewicz powiedział, że kieruje "zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa przez szefa komisji Jerzego Millera oraz członków Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którzy własnoręcznymi podpisami, wszyscy podpisali się pod danymi i wnioskami, które sš fałszywe od poczštku do końca". W ubiegłym tygodniu, gdy Macierewicz zapowiedział złożenie zawiadomienia w tej sprawie, członek polskiej komisji, która badała katastrofę smoleńskš, i przewodniczšcy Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek powiedział, że wizualizacja nie jest dowodem, lecz materiałem poglšdowym, a "materiałem finalnym sš rzeczy, które sš zawarte w raporcie i załšcznikach". - Natomiast animacja powstała w oprogramowaniu flightscape, które jest przeznaczone do tego typu wizualizacji poglšdowych. (...) Jest to materiał poglšdowy, a nie dowód z punktu widzenia prokuratury czy komisji. Gdyby w ten sposób można było analizować wypadki, ich badanie trwałoby zdecydowanie krócej, bo wprowadzałoby się do programu parametry z rejestratora i by się tylko patrzyło, jak to wyglšdało. To nie jest takie niestety proste - powiedział wówczas Lasek.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL