Koniec z groźnymi testamentami ustnymi

aktualizacja: 20.06.2012, 10:56
W praktyce wciąż występują przypadki podejmowania prób fałszowania tes...
W praktyce wciąż występują przypadki podejmowania prób fałszowania testamentów ustnych
Foto: www.sxc.hu

Z Kodeksu cywilnego ma zniknąć możliwość składania ostatniej woli ustnie w obecności trzech świadków

Na problem wynikający z art. 952 § 1 Kodeksu cywilnego zwrócił uwagę w swojej interpelacji poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brezja. Przepis ten przewiduje, iż w przypadku gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy, albo gdy zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy obecności trzech świadków.
Tymczasem zdaniem posła takie rozwiązanie umożliwia sfałszowanie ostatniej woli zmarłego. „Może dojść do sytuacji, w której osoby zainteresowane otrzymaniem spadku, powołują trzech świadków, którzy poświadczają nieprawdę na ich korzyść, albo nawet wyszukują samotne osoby i tworzą fikcyjny testament" – zauważa Krzysztof Brezja, i pyta czy Ministerstwo Sprawiedliwości przewiduje w najbliższym czasie nowelizację Kodeksu cywilnego, która wyeliminowałaby lub ograniczyłaby przepadki fałszowania testamentów ustnych.
W odpowiedzi na to pytanie posła wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wałejko zapowiedział, iż przewiduje się całkowite wyłączenie tej formy testowania w nowym Kodeksie cywilnym, nad którego projektem prace legislacyjne prowadzi działająca przy ministrze sprawiedliwości Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.
Wałejko stwierdził, iż pomimo tego, że przepisy dotyczące ustnej formy testowania regulują w sposób dość restrykcyjny przesłanki ważności i skuteczności tego oświadczenia woli, a także niezależnie od utrwalonego już stanowiska judykatury nakazującego konieczność szczególnie wnikliwego badania, czy w konkretnym wypadku przesłanki te zostały zachowane, w praktyce wciąż występują przypadki podejmowania prób fałszowania tego rodzaju testamentów.
Ministerstwo Sprawiedliwości co prawda nie posiada informacji na temat skali tego zjawiska (sprawy te nie podlegają odrębnej symbolizacji i wykazowi w sporządzanych przez sądy formularzach statystycznych), jednakże m.in. z uwagi na stwierdzenie występowania takich przypadków, a także mając na względzie daleko idące skutki, jakie ustawodawca wiąże z rozrządzeniem testamentowym resort przewiduje całkowite wyłączenie tej formy testowania.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE