Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Kultura

Don DeLillo - Cosmopolis

materiały prasowe
Don DeLillo uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, obok Pynchona, Rotha i McCarthy'ego. Dla naszych czytelników mamy jego książki
Co prawda za takiego uznali go sami Amerykanie, ale czytając „Psa łańcuchowego" czy „Librę", trudno odmówić im racji. „Cosmopolis" nie jest może powieścią przełomową, ale podtrzymuje mistrzowską formę pisarza. Zobacz fotosy z filmu Oto Eric Parker postanawia udać się do fryzjera. Rzecz okazuje się jednak bardziej skomplikowana, niż można by sądzić, i prozaiczna pozornie czynność zamienia się w osobliwą odyseję ulicami Nowego Jorku. Czas zwalnia, a Eric Parker zmienia się. Ekranizację powieści w reżyserii Davida Cronenberga możemy już oglądać w kinach. Wojciech Lada, "Uważam, Rze"

"Cosmopolis" w kinach

Nowy film twórcy "Niebezpiecznej metody", Davida Cronenberga, "Cosmopolis" z Robertem Pattinsonem w roli głównej trafi w piątek do kin w Polsce. W ekranizacji powieści DeLillo, wystąpili m.in. Juliette Binoche, Paul Giamatti i Mathieu Amalric. Zobacz na Empik.rp.pl Pattinson wcielił się w postać 28-letniego miliardera z Nowego Jorku, Erica Packera. Packer, giełdowy geniusz, bezwzględny manipulator, opuszcza luksusowy apartament na Manhattanie i przemierza ogarnięte chaosem miasto. Jest to podróż, która odmieni uporządkowane, pozbawione emocji życie Packera. "Świat niedalekiej przyszłości. Z pozoru wszystko wygląda podobnie, ale życie jest szybsze i bardziej szalone. Fortuny są większe, jednak bardziej kruche. Emocje silniejsze, ale mniej trwałe. Seks mocniejszy, ale bardziej niebezpieczny. W przyszłości wszystko jest "bardziej". Może dlatego, że zbliża się koniec" - tak opisuje tę historię polski dystrybutor, Monolith Films. Kanadyjski reżyser David Cronenberg, pytany, co sprawiło, że zdecydował się na ekranizację tej właśnie powieści odparł, że były to m.in. "niesamowite dialogi". - DeLillo jest z nich znany, ale te w "Cosmopolis" są szczególnie błyskotliwe. Słowa Dona posiadają niezwykłą moc ekspresji" - ocenił Cronenberg. Mówiąc o podróży głównego bohatera, dodał zaś - Nowy Jork DeLillo stał się poniekąd krainą wyobraźni, (...) tak naprawdę żyjemy w umyśle Erica Packera. Jego wersja Nowego Jorku jest zupełnie wyabstrahowana z praw rządzących rzeczywistością. Bohater nie rozumie ani mieszkańców, ani samego miasta". Według Cronenberga, powieść Dona DeLillo jest "zdumiewająco profetyczna". "Gdy pracowaliśmy nad filmem, wokół nas działy się rzeczy, które DeLillo przewidział i opisał w +Cosmopolis+" - wspominał reżyser po realizacji zdjęć. Cronenberg ma w dorobku m.in. film "Niebezpieczna metoda" z 2011 roku, z Michaelem Fassbenderem i Viggo Mortensenem, o Freudzie, Jungu oraz ich pacjentce Sabinie Spielrein. Muzykę do filmu "Cosmopolis" - prezentowanego w konkursie głównym na tegorocznym festiwalu w Cannes - skomponował zdobywca trzech Oscarów Howard Shore, autor muzyki m.in. do trylogii Petera Jacksona "Władca Pierścieni".

KONKURS

Aby wygrać książkę, wyślij w czwartek (21 czerwca) esemes o treści ZW.kod.imię nazwisko + adres do wysyłki na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł). Wygrywa co drugi esemes nadesłany na dany kod w godz. 10-13 w dniu 21 czerwca, do momentu wyczerpania puli nagród (nagrody do odbioru według informacji podanych w esemesie zwrotnym). 5 książek "Cosmopolis" - kod: 1 (esemes o treści ZW.01.imię nazwisko + adres do wysyłki)
Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL