Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Don DeLillo - Cosmopolis

materiały prasowe
Don DeLillo uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, obok Pynchona, Rotha i McCarthy'ego. Dla naszych czytelników mamy jego ksišżki
Co prawda za takiego uznali go sami Amerykanie, ale czytajšc „Psa łańcuchowego" czy „Librę", trudno odmówić im racji. „Cosmopolis" nie jest może powieœciš przełomowš, ale podtrzymuje mistrzowskš formę pisarza. Zobacz fotosy z filmu Oto Eric Parker postanawia udać się do fryzjera. Rzecz okazuje się jednak bardziej skomplikowana, niż można by sšdzić, i prozaiczna pozornie czynnoœć zamienia się w osobliwš odyseję ulicami Nowego Jorku. Czas zwalnia, a Eric Parker zmienia się. Ekranizację powieœci w reżyserii Davida Cronenberga możemy już oglšdać w kinach. Wojciech Lada, "Uważam, Rze"

"Cosmopolis" w kinach

Nowy film twórcy "Niebezpiecznej metody", Davida Cronenberga, "Cosmopolis" z Robertem Pattinsonem w roli głównej trafi w pištek do kin w Polsce. W ekranizacji powieœci DeLillo, wystšpili m.in. Juliette Binoche, Paul Giamatti i Mathieu Amalric. Zobacz na Empik.rp.pl Pattinson wcielił się w postać 28-letniego miliardera z Nowego Jorku, Erica Packera. Packer, giełdowy geniusz, bezwzględny manipulator, opuszcza luksusowy apartament na Manhattanie i przemierza ogarnięte chaosem miasto. Jest to podróż, która odmieni uporzšdkowane, pozbawione emocji życie Packera. "Œwiat niedalekiej przyszłoœci. Z pozoru wszystko wyglšda podobnie, ale życie jest szybsze i bardziej szalone. Fortuny sš większe, jednak bardziej kruche. Emocje silniejsze, ale mniej trwałe. Seks mocniejszy, ale bardziej niebezpieczny. W przyszłoœci wszystko jest "bardziej". Może dlatego, że zbliża się koniec" - tak opisuje tę historię polski dystrybutor, Monolith Films. Kanadyjski reżyser David Cronenberg, pytany, co sprawiło, że zdecydował się na ekranizację tej właœnie powieœci odparł, że były to m.in. "niesamowite dialogi". - DeLillo jest z nich znany, ale te w "Cosmopolis" sš szczególnie błyskotliwe. Słowa Dona posiadajš niezwykłš moc ekspresji" - ocenił Cronenberg. Mówišc o podróży głównego bohatera, dodał zaœ - Nowy Jork DeLillo stał się poniekšd krainš wyobraŸni, (...) tak naprawdę żyjemy w umyœle Erica Packera. Jego wersja Nowego Jorku jest zupełnie wyabstrahowana z praw rzšdzšcych rzeczywistoœciš. Bohater nie rozumie ani mieszkańców, ani samego miasta". Według Cronenberga, powieœć Dona DeLillo jest "zdumiewajšco profetyczna". "Gdy pracowaliœmy nad filmem, wokół nas działy się rzeczy, które DeLillo przewidział i opisał w +Cosmopolis+" - wspominał reżyser po realizacji zdjęć. Cronenberg ma w dorobku m.in. film "Niebezpieczna metoda" z 2011 roku, z Michaelem Fassbenderem i Viggo Mortensenem, o Freudzie, Jungu oraz ich pacjentce Sabinie Spielrein. Muzykę do filmu "Cosmopolis" - prezentowanego w konkursie głównym na tegorocznym festiwalu w Cannes - skomponował zdobywca trzech Oscarów Howard Shore, autor muzyki m.in. do trylogii Petera Jacksona "Władca Pierœcieni".

KONKURS

Aby wygrać ksišżkę, wyœlij w czwartek (21 czerwca) esemes o treœci ZW.kod.imię nazwisko + adres do wysyłki na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł). Wygrywa co drugi esemes nadesłany na dany kod w godz. 10-13 w dniu 21 czerwca, do momentu wyczerpania puli nagród (nagrody do odbioru według informacji podanych w esemesie zwrotnym). 5 ksišżek "Cosmopolis" - kod: 1 (esemes o treœci ZW.01.imię nazwisko + adres do wysyłki)
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL