Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Euro 2012

ME-2012: Negatywne wyniki testów antydopingowych

Wszystkie 160 testów antydopingowych przeprowadzonych przed mistrzostwami Europy w Polsce i na Ukrainie przyniosło wynik negatywny - powiedział przedstawiciel UEFA MarcVouillamoz.
Kolejne 124 badania majš być przeprowadzone w trakcie turnieju. Kontrole miały miejsce od 19 maja do 4 czerwca. Ogółem przebadano 160 piłkarzy, po 10 z każdej z drużyn bioršcych udział w Euro 2012. Jak poinformował Vouillamoz podczas prezentacji Laboratorium Antydopingowego Euro 2012 w Instytucie Sportu w Warszawie, w trakcie turnieju testy przeprowadzane będš po wszystkich 31 meczach. Badaniom poddanych zostanie po czterech zawodników, po dwóch z danego zespołu.
- Możliwe sš też także kontrole bez zapowiedzi pomiędzy spotkaniami. Mogš nastšpić, m.in. gdy przebadane próbki będš podejrzane - powiedział Vouillamoz. Materiał pobrany od piłkarzy będzie przekazany do Zakładu Badań Antydopingowych Instytutu Sportu w Warszawie, gdzie zostanie wnikliwie przeanalizowany. - Próbki powinny trafić do laboratorium jak najszybciej. Czas ich dostarczenia nie może przekraczać 36 godzin. Gdy poznamy wyniki, przekazujemy je do UEFA - powiedziała kierownik zakładu dr Dorota Kwiatkowska. Jak poinformował dyrektor Instytutu Sportu Andrzej Pokrywka, rezultaty kontroli znane będš już po 24 godzinach. W przypadku podejrzanych próbek czas może się jednak wydłużyć do 48 godzin. Przy ich analizie pracować będzie 16 osób, w tym m.in. siedmiu chemików oraz biolog. W trakcie turnieju mogš liczyć na wsparcie zewnętrznych ekspertów, m.in. szefa Szwajcarskiego Laboratorium Antydopingowego w Lozannie Martiala Saugy'ego. Jak podkreœlił podczas prezentacji laboratorium prezydent Komisji Medycznej FIFA i UEFA Michel D'Hooge, strategia europejskiej federacji w walce ze stosowaniem nielegalnych substancji jest właœciwie przygotowana i wszystko powinno pójœć dobrze. - Jesteœmy przeciwni wszystkim formom dopingu, gdyż sš one w sprzecznoœci z etykš, integralnoœciš sportu i majš negatywny wpływ na zdrowie. Jesteœmy gotowi do Euro 2012. Nie będziemy tolerować niedozwolonych praktyk, chcemy turnieju bez dopingu - zaznaczył. Elementem strategii jest także współpraca z lekarzami 16 drużyn bioršcych udział w turnieju. Uczestniczyli oni w specjalnych warsztatach, w trakcie których zapoznali się z jej założeniami i podpisali kartę antydopingowš. Miało to potwierdzić ich gotowoœć do współpracy z UEFA oraz zaangażowanie w promowanie czystego futbolu. Zdaniem D'Hooge'a podczas ME oprócz kwestii sportowych ważne jest również zdrowie uczestników. Potwierdził, że UEFA sprawdziła infrastrukturę medycznš w różnych miastach w Polsce oraz na Ukrainie i poczyniła wszelkie starania, aby w razie potrzeby zapewnić im pomoc i opiekę.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL