Zasiłek celowy od 456 zł. dochodu na osobę

aktualizacja: 17.05.2012, 07:50
Od 1 października 2012 r. kryterium dochodowe uprawniające do świadcze...
Od 1 października 2012 r. kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej wzrasta z 351 do 456 zł, a w wypadku osób samotnie prowadzących gospodarstwo domowe – z 477 zł do 542 zł.
Foto: Dziennik Wschodni, Dziennik Wschodni DzW Dziennik Wschodni

Podwyższone zostaną kryteria dochodowe uprawniające do uzyskania wsparcia z pomocy społecznej. Dzięki temu otrzyma je więcej osób

Od 1 października 2012 r. kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej wzrasta z 351 do 456 zł, a w wypadku osób samotnie prowadzących gospodarstwo domowe – z 477 zł do 542 zł.

– Dzięki tym zmianom zwiększy się liczba uprawnionych do świadczeń – argumentuje Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy. W rezultacie wzrosną zasiłki. Celowy może wynosić bowiem tyle, ile kryterium. – To nie jest żadna dobra wola, bo rząd nie miał innego wyjścia – mówi Henryk Nakonieczny, reprezentujący NSZZ „Solidarność" w Komisji Trójstronnej, która teraz będzie opiniować propozycję rządu. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej progi powinny bowiem być weryfikowane co trzy lata z uwzględnieniem wysokości minimum egzystencji określanego na podstawie badań prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.Piotr Kurowski z IPiSS wskazuje, że obecne kryteria są niższe od wartości minimum egzystencji. Z danych instytutu wynika, że w 2011 r. wynosiło ono 425 zł dla gospodarstw czteroosobowych i 394 zł dla dwuosobowej rodziny emerytów.Nakonieczny dodaje, że kryterium co prawda wzrosło prawie o 30 proc., ale nadal będzie niewiele wyższe od minimum egzystencji.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE