Koszty podatkowe a remont biura w mieszkaniu lub domu

aktualizacja: 17.05.2012, 02:00

Wydatki poniesione na malowanie pomieszczenia wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej zwiększą koszty podatkowe

Potwierdziła to Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 2 lutego 2010 r. (ITPB1/415-838/09/PSZ).
Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu podała, że wykorzystuje w tym celu tylko jeden pokój. Ponieważ konieczne było przystosowanie tego pomieszczenia do potrzeb prowadzonej działalności, podatniczka je pomalowała. Izba zgodziła się na zaliczenie poniesionych na ten cel wydatków. Stwierdziła, że wykonane prace należy zakwalifikować jako remont.
Według Izby remontem jest „przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego poprzez wymianę zużytych składników technicznych, niepowodujące jednak zmian w użytkowaniu, przeznaczeniu i konstrukcji tego obiektu. Konsekwencją remontu ma być utrzymanie środka trwałego we właściwym stanie technicznym i użytkowym" – czytamy w uzasadnieniu.
Skoro więc wykonane były jedynie prace polegające na malowaniu pokoju, który jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, wydatki poniesione na remont – bez względu na ich wielkość – są kosztem podatkowym.
Inaczej byłoby, gdyby wykonane prace polegały na ulepszeniu. W myśl art. 22g ust. 17 ustawy o PIT, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Innymi słowy ulepszenia powiększają wartość początkową i są podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych.
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Organy podatkowe podkreślają, że przy ocenie wydatków – czy jest to remont, czy ulepszenie – należy brać pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny, mające wpływ na sposób i środki realizowania robót tym pojęciem objętych. ?
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE