Kraj

Posłowie LiD zainteresowali prokuraturę apelem "Wyrwać chwasta Grossa!"

nop
Posłowie LiD: Marek Balicki i Andrzej Celiński złożyli do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez działaczy Narodowego Odrodzenia Polski. Posłowie uważają, że NOP nawołuje do przemocy wobec pisarza Jana Tomasza Grossa.
Powodem zawiadomienia jest to, że na stronie internetowej Narodowego Odrodzenia Polski widnieje zdjęcie Grossa - autora głośnej książki "Strach" - z dopiskiem "Wyrwać chwasta!!!". O sprawie napisało wtorkowe "Życie Warszawy". Zdaniem Balickiego i Celińskiego, zamieszczenie w internecie wizerunku Grossa z podpisem takiej treści, wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 255 Kodeksu karnego. Artykuł ten stanowi m.in., że kto publicznie nawołuje do popełnienia występku podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2; kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. - Treść tego ogłoszenia trudno inaczej interpretować, jak zachętę do napaści, przemocy wobec pisarza Jana Tomasza Grossa - ocenił Balicki.
Polityk LiD zastanawiał się jednocześnie, czy Ministerstwo Sprawiedliwości i MSWiA prowadzą monitoring tego, co ukazuje się na stronach internetowych, zwłaszcza tych, które należą do grup o charakterze ekstremalnym. Celiński zwrócił z kolei uwagę, że prokuratura bada obecnie, czy "Strach" może być pomówieniem narodu polskiego, natomiast nie próbuje zająć się przypadkami naruszenia przestrzeni wolności w Polsce. - Dla nas najbardziej niepokojące jest to, że państwo używa swoich narzędzi do prowadzenia dochodzeń przeciwko pisarzowi, natomiast nie używa narzędzi tam, gdzie powinno używać, wtedy, kiedy przestrzeń wolności jest łamana - powiedział Celiński. Książka Grossa wywołuje od kilku tygodni ostre kontrowersje w Polsce. Autor opisał w niej akty antysemityzmu w powojennej Polsce, tłumacząc je poczuciem winy Polaków z powodu własnej postawy wobec holokaustu, oraz chciwością - jego zdaniem wielu Polaków skorzystało materialnie na zagładzie Żydów. Gross twierdzi, że w latach 1944-1947 na terenie Polski zamordowano około 1500 Żydów, których nazywa "ofiarami polskiego antysemityzmu". Narodowe Odrodzenie Polski jest znane m.in. z wystąpień o charakterze rasistowskim. W marcu, we Wrocławiu NOP zorganizowało legalną manifestację, podczas której wykrzykiwane były m.in. hasła: "Polska cała, tylko biała", "Wolna Polska, bez Murzynów", "W naszym kraju jest miejsce dla czarnych, ale tylko czarnych koszul". Manifestanci przynieśli też ze sobą transparenty: "Europa dla Białych, Afryka dla HIV". Czytaj także w dzisiejszym Życiu Warszawy: Gross znudził skinów
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL