Czy można zwolnić nauczyciela mianowanego przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

aktualizacja: 19.04.2012, 18:36
Mianowanie to z jednej strony stopień awansu zawodowego nauczyciela, a z drugiej sposób nawiązania z takim nauczycielem stosunku pracy
Czy można wypowiedzieć stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Przyczyna zwolnienia: mała przydatność zawodowa, dezorganizująca w stopniu bardzo poważnym poziom kształcenia – pisze czytelnik

Nauczyciela mianowanego, tak jak każdego innego pracownika, można zwolnić z pracy w razie przedłużającej się choroby. Są jednak pewne różnice między zwykłym pracownikiem a nauczycielem mianowanym.
Zgodnie z art. 53 par. 1 kodeksu pracy zwykły pracownik nie może być zwolniony przed upływem 182 dni (w przypadku gruźlicy 270 dni), a jeśli otrzymał z ZUS świadczenie rehabilitacyjne – przed upływem 272 dni (w przypadku gruźlicy – 360 dni). Sąd Najwyższy uznał, że zasada ta nie dotyczy nauczyciela mianowanego, gdyż kwestie ochrony przed zwolnieniem tej grupy zatrudnionych regulują odmiennie przepisy Karty Nauczyciela.Wyrok z 9 lutego 2012 r. (sygnatura akt I PK 95/110) dotyczył właśnie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, który przez kilka miesięcy przebywał na zwolnieniu lekarskim. Przed upływem 182. dnia zwolnienia wystąpił o przedłużenie stosunku pracy, a jednocześnie złożył w ZUS wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Dyrektor szkoły wypowiedział mu stosunek pracy podając jako podstawę art. 23 Karty Nauczyciela.  Zgodnie z tym przepisem stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu m.in. w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni. W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.ZUS przyznał nauczycielowi świadczenie rehabilitacyjnego, więc nauczyciel uznał, że nie można było zwolnić go z pracy. Sąd Najwyższy potwierdził jednak, że zgodnie z Kartą Nauczyciela  stosunek mianowania rozwiązuje się z mocy prawa, jeśli niezdolność do pracy trwa więcej niż 182 dni, natomiast decyzja o jego ewentualnym przedłużeniu należy do dyrektora szkoły. Nie musi on jednak przedłużać zatrudnienia mimo, iż  nauczyciel otrzymał świadczenie rehabilitacyjne.  Zdaniem SN prawo do zwolnienia chorującego nauczyciela wynika z konieczności zapewnienia szczególnej organizacji pracy przez cały rok szkolny. Długotrwałe zwolnienia lekarskie dezorganizują zaś pracę w szkolnictwie.
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE