Inauguracja jubileuszu Muzeum Narodowego

aktualizacja: 19.04.2012, 11:48
Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego
Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego
Foto: Archiwum autora, Monika Kuc MK Monika Kuc

17 maja podczas inauguracji jubileuszu 150-lecia Muzeum Narodowego zostaną otwarte trzy nowe galerie i wystawa „Wywyższeni" - pisze Monika Kuc

Po trwających prawie rok przygotowaniach muzeum zostało odremontowane i zmodernizowane. W przearanżowanych galeriach stałych publiczność czeka wiele niespodzianek. Najlepiej wszystkie zmiany widać już w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego (poprzednio Sztuki Obcej), która zajęła byłe sale wystaw czasowych na dolnym i górnym ryzalicie. Jej ściany pomalowano na stonowane fioletowe szarości. . W kolorystyce wszystkich wnętrz rzuca się w oczy odwrót od jaskrawych barw. Sale wyposażono także w oświetlenie ledowe i nowoczesny system wentylacji.
Obrazy rozwieszono nie chronologicznie, ale tematycznie: malarstwo rodzajowe, martwe natury, pejzaże, weduty, obrazy biblijnej, mitologiczne, akty. Artyści włoscy, flamandzcy, holenderscy, niemieccy i tworzący w Polsce spotykają się obok siebie, co ułatwia obserwację podobieństw i różnic. Wystarczy porównać arkadyjską wizję raju Gillisa Claesza de Hondecoetera, XVI-wiecznego holenderskiego malarza z ekspresyjną burzą Cavaliera Tempesty, XVII-wiecznego artysty pochodzącego także z Holandii, ale działającego w Rzymie, Genui i Mediolanie. Albo malarstwo wedutowe Holendrów i Włochów, w tym wspaniałe widoki Warszawy Bernarda Bellotto, zwanego Canalettem.
Kolejna Galeria Portretu Europejskiego będzie panoramą portretowego malarstwa z wydzieloną wewnątrz Galerią Portretu Staropolskiego. Dobiegają także końca prace w Galerii Sztuki XIX wieku, obejmującej twórczość malarzy i rzeźbiarzy polskich, pokazywaną w kontekście sztuki innych krajów. Znajdą się tu obrazy przedstawicieli klasycyzmu i romantyzmu: Antoniego Brodowskiego i Piotra Michałowskiego, historyzmu: Józefa Simmlera, Henryka Rodakowskiego, Jana Matejki, realizmu: Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Józefa Chełmońskiego oraz modernizmu: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Witolda Wojtkiewicza. Będzie można porównać ich malarstwo np. z Barbizończykami czy twórcami szkoły Pont-Aven.
Wernisaż wystawy "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" odbędzie się w galerii wystaw czasowych (gdzie niegdyś mieściła się ekspozycja dawnego malarstwa włoskiego). Pokaz opowie o mechanizmach i ikonografii władzy w społeczeństwach przeszłości ? od czasów faraonów i nowoczesnych - w systemach totalitarnych i demokratycznych. Ekspozycję przygotowuje zespól kuratorów, a jej opiekunem naukowym jest prof. Krzysztof Pomian, dyr. Muzeum Europy w Brukseli.
17 maja otwary zostanie również zrewitalizowany Dziedziniec im. Stanisława Lorentza (będzie na nim dostępna bezprzewodowa sieć WI-Fi).
- Nasze rocznicowe plany ? mówi Agnieszka Morawińska, dyr. Muzeum Narodowego nie kończą się na inauguracji. ? Do końca roku jubileuszowego chcemy oddać wszystkie przestrzenie ekspozycyjne. Galeria Sztuki Średniowiecznej oraz Galeria Sztuki XX i XXI wieku (opracowywana obecnie przez Piotra Rypsona) zostaną otwarte w drugim półroczu 2012. A na początku 2013 r. - Galeria Sztuki Starożytnej i Galerią Faras, a także prezentacje rzemiosła artystycznego, monet i fotografii.
Muzeum przygotowuje też serię wystaw czasowych, m.in. „Europa Jagiellonica 1386-1572. Kultura i sztuka Europy Środkowej za czasów dynastii Jagiellonów".
KOMENTARZ DNIA
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE