Na instalację kasy fiskalnej podatnik ma dwa miesiące

aktualizacja: 18.04.2012, 11:25

Podatnik, którego roczne obroty detaliczne są wyższe niż 40 tys. zł, musi zacząć wydawać paragony. Ma dwa miesiące, aby się na to przygotować. Nowe firmy obowiązuje dwukrotnie niższy limit i powinny mieć kasę już następnego dnia

REDAKCJA POLECA
- Moja firma od kilku lat zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych. Odbiorcami towarów są głównie firmy, dlatego do tej pory nie musiałem instalować kasy fiskalnej. W grudniu 2011 r. roczny obrót uzyskany przeze mnie ze sprzedaży materiałów budowlanych dla osób prywatnych przekroczył jednak 40 tys. zł. Kasę zainstalowałem więc od 1 marca 2012 r.  Czy postąpiłem prawidłowo? – pyta czytelnik.

Obowiązek instalacji kasy fiskalnej wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Muszą ją kupić podatnicy, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (obie te grupy dalej nazywane są osobami prywatnymi). Od tej zasady jest jednak wiele wyjątków. Przede wszystkim z obowiązku posiadania kasy zwolnieni są sprzedawcy, których roczny obrót dla osób prywatnych nie przekracza 40 tys. zł.Limit ten jest niższy dla podatników, którzy w danym roku podatkowym dopiero rozpoczęli sprzedaż. Wtedy wynosi 20 tys. zł. Wynika to z rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 138, poz. 930).

Dwa miesiące na zakup

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia do 31 grudnia 2012 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 40 tys. zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Ustęp 6 tego przepisu mówi, że zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie tego limitu.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE