Ulga rehabilitacyjna: limit odliczeń za dojazd na zabiegi autem

aktualizacja: 12.04.2012, 06:10

Niepełnosprawny, który dojeżdża własnym autem na niezbędne zabiegi, odliczy faktycznie poniesione na ten cel wydatki. Nie więcej jednak niż 2280 zł rocznie

Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady stosowania ulgi rehabilitacyjnej w odpowiedzi na interpelację poselską nr 2105.

Kilku posłów zwróciło uwagę, że jednym z najczęściej wykorzystywanych odliczeń jest odpis wydatków związanych z dojazdem własnym autem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Wielu podatników ma jednak wątpliwości, jaki jest ich limit. W praktyce bardzo często prowadzi to do sporów z organami podatkowymi. Ministerstwo odpowiedziało, że osoby niepełnosprawne zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa mogą odliczyć od dochodu wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego ich własność lub współwłasność. Z preferencji mogą też skorzystać podatnicy mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do 16. roku życia, na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odpis jest limitowany, nie może przekroczyć 2280 zł rocznie.Według resortu pełną wysokość ulgi mogą wykorzystać tylko ci, którzy faktycznie wydali na dojazd 2280 zł lub więcej w ciągu całego roku.– W przeciwnym wypadku odliczeniu podlega faktycznie poniesiona kwota, np. 200 zł – wyjaśniło ministerstwo.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE