Zabudowa balkonu: kiedy potrzebne pozwolenie?
aktualizacja: 15.04.2012, 08:16
Montaż lekkich przesuwanych profili z aluminium i plexi nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia

Mieszkam w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Zabudowałem (wstawiłem okno PCV) sobie loggię, która wcześniej była oddzielona od mieszkania oknem i drzwiami. Drzwi i okno zdemontowałem, pozostały po nich tylko dwa murki. Czy na taki remont powinienem mieć zezwolenie budowlane? Jestem teraz straszony przez prezesa spółdzielni, że powinienem mieć takie zezwolenie - pisze czytelnik. Niestety, z listu wynika, że to prezes spółdzielni ma rację. Remontem potocznie nazywamy różne prace budowlane, których z pewnością nie da się zakwalifikować jako budowy. Tymczasem zgodnie z prawem budowlanym pod pojęciem remontu należy rozumieć jedynie odtworzenie stanu pierwotnego, które nie jest bieżącą konserwacją (art. 3 pkt 8). Poza tym remont, a także niektóre inne prace budowlane czy montażowe najczęściej wymagają przynajmniej zgłoszenia. Montaż lekkich przesuwanych profili z aluminium i pleksi, które mają poprawić izolację akustyczną i cieplną lokalu, organy budowlane kwalifikują jako montaż urządzeń o wysokości poniżej 3 m na obiektach budowlanych. Takie prace nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Inaczej wygląda sprawa zabudowy balkonu oknem PCV. Po pierwsze można ją zakwalifikować jako rozbudowę, jeśli wiąże się z demontażem istniejących okien i drzwi balkonowych i powiększeniem powierzchni mieszkania. A rozbudowa wymaga pozwolenia na budowę. Po drugie charakter prac prowadzonych w celu zabudowy balkonu może wymagać przynajmniej zgłoszenia. Dlatego najlepiej byłoby zgłosić zamiar wykonania zabudowy w gminie lub starostwie. Jeśli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do zabudowy. A jeśli dojdzie do wniosku, że potrzebne jest pozwolenie na budowę, to wyda odpowiednią decyzję na piśmie.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Prawo pracy z GWW: Gdy spóźniasz się z wynagrodzeniem