Zabudowa balkonu: kiedy potrzebne pozwolenie?

aktualizacja: 15.04.2012, 08:16
Montaż lekkich przesuwanych profili z aluminium i plexi nie wymaga poz...
Montaż lekkich przesuwanych profili z aluminium i plexi nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
REDAKCJA POLECA
26.01.2017
Montowanie kraty na balkonie tylko za zgodą spółdzielni - wyrok WSA
10.08.2016
Kiedy rozbiórka nielegalnie zabudowanego balkonu
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?
Mieszkam w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej. Zabudowałem (wstawiłem okno PCV) sobie loggię, która wcześniej była oddzielona od mieszkania oknem i drzwiami. Drzwi i okno zdemontowałem, pozostały po nich tylko dwa murki. Czy na taki remont powinienem mieć zezwolenie budowlane? Jestem teraz straszony przez prezesa spółdzielni, że powinienem mieć takie zezwolenie - pisze czytelnik.
Niestety, z listu wynika, że to prezes spółdzielni ma rację.
Remontem potocznie nazywamy różne prace budowlane, których z pewnością nie da się zakwalifikować jako budowy. Tymczasem zgodnie z prawem budowlanym pod pojęciem remontu należy rozumieć jedynie odtworzenie stanu pierwotnego, które nie jest bieżącą konserwacją (art. 3 pkt 8). Poza tym remont, a także niektóre inne prace budowlane czy montażowe najczęściej wymagają przynajmniej zgłoszenia.
Montaż lekkich przesuwanych profili z aluminium i pleksi, które mają poprawić izolację akustyczną i cieplną lokalu, organy budowlane kwalifikują jako montaż urządzeń o wysokości poniżej 3 m na obiektach budowlanych. Takie prace nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.
Inaczej wygląda sprawa zabudowy balkonu oknem PCV. Po pierwsze można ją zakwalifikować jako rozbudowę, jeśli wiąże się z demontażem istniejących okien i drzwi balkonowych i powiększeniem powierzchni mieszkania. A rozbudowa wymaga pozwolenia na budowę. Po drugie charakter prac prowadzonych w celu zabudowy balkonu może wymagać przynajmniej zgłoszenia. Dlatego najlepiej byłoby zgłosić zamiar wykonania zabudowy w gminie lub starostwie. Jeśli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do zabudowy. A jeśli dojdzie do wniosku, że potrzebne jest pozwolenie na budowę, to wyda odpowiednią decyzję na piśmie.
Trzeba też pamiętać, że zmiana wyglądu elewacji budynku wielorodzinnego wymaga zgody zarządu spółdzielni, jeśli lokal należy do spółdzielni. Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej też powinien uzyskać na zabudowę zezwolenie zarządu lub zarządcy, gdyż zabudowa może wpłynąć na estetykę, wygląd elewacji, a ta uznawana jest za część nieruchomości wspólnej.
Co robić, jeśli nadzór budowlany uzna, że zabudowa loggi została dokonana z naruszeniem  prawa budowlanego? Można spróbować ją zalegalizować, co jednak wiąże się z koniecznością skompletowania wielu dokumentów, zamówieniem projektu budowlanego i uzyskaniem zgód np. związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

POLECAMY

KOMENTARZE