Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo drogowe

Prawa i obowišzki rowerzystów: Kiedy można jechać rowerem po chodniku

Rowerzystom grozi kara, jeœli przeszkadzajš na drodze lub stwarzajš zagrożenie
Fotorzepa, Piotr Nowak
Jazda cyklistów obok siebie nie jest możliwa na drogach zbyt wšskichi w korkach. Wówczas bowiem utrudniajš ruch innym pojazdom
Zanim wyruszysz na pierwsze wiosenne trasy, nie tylko zadbaj  o techniczny stan swojego sprzętu, ale i zapoznaj się z  przepisami, które obowišzujš rowerzystów. Te bowiem lubiš się zmieniać. Tak się stało prawie rok temu. Od 21 maja 2011 r. weszły w życie nowe, przyjaŸniejsze dla rowerzystów rozwišzania. Miały dać im większš swobodę poruszania się. Zmotoryzowani sš karani za utrudnianie im życia. Na drogach pojawiły się pasy ruchu przeznaczone dla rowerów (częœć jezdni specjalnie oznaczona) często prowadzšce do œluz rowerowych, które na skrzyżowaniu pozwalajš bezpiecznie zatrzymać się rowerzystom i je opuœcić.
Kiedy kierowca zatrzymuje  się w œluzie lub na drodze dla rowerów czy pasie ruchu dla nich, płaci mandat. Rower na cišgu pieszym jest goœciem i musi  ustšpić przechodniowi Nowe przepisy pozwalajš też rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać na rondzie ze œrodkowej częœci pasa, a nie tylko ze skrajnej prawej. Na tym nie koniec. Rowerzysta przed skrzyżowaniem może wyprzedzać wolno jadšce pojazdy z prawej strony. Kierowca, który go wyprzedza niebezpiecznie, np. nie zachowa odstępu, również płaci  mandat. Cykliœci zyskali też prawo do podróżowania obok siebie, jeœli nie utrudnia to ruchu innym pojazdom. Jeœli jednak przeszkadzajš  na drodze lub stwarzajš zagrożenie, muszš zapłacić karę. Już nie tylko kierujšcy motorowerem, ale także pasażer muszš  mieć kask. Kiedy go brakuje, kierujšcy dostaje mandat. Od prawie roku cykliœci mogš też warunkowo korzystać z chodnika. Chodzi o trzy sytuacje: Inna równie ważna zmiana dotyczy podróżowania na rowerach z dziećmi. Teraz zamiast niewygodnych fotelików, szczególnie na dłuższej trasie, dzieci mogš być przewożone w specjalnych przyczepkach. masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki a.lukaszewicz@rp.pl Zobacz też inne testy z poradnika "Poznaj prawa na drodze":
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL