Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Wiewiórki zjadły cebulki tulipanów

Wiewiórki traktujš przewody jak mosty nad ruchliwymi ulicami
AFP
Wiewiórki w mieœcie Windsor, w prowincji Ontario napołudniu Kanady, wykorzystały brak zimy i wyjadły cebulki tulipanów w parkach
Cebulki kwiatowe sš sadzone w parkach jesieniš. Zimš przed mrozem chroni je zamarznięta ziemia. Jednak tegoroczna zima w południowej częœci prowincji Ontario była takowš tylko z nazwy. Ziemia nie zamarzła. W rezultacie z 20 tys. tulipanów posadzonych jesieniš w windsorskim parku Jackson została połowa. W parkach w Windsorze roœnie mało drzew, których orzechy czy pestki sš naturalnym pokarmem wiewiórek. Dlatego gryzonie wzięły się zimš za cebulki tulipanów. Dziennik "The Windsor Star" podkreœla jednak, że nikt nie zamierza mœcić się na wiewiórkach, a zarzšd parku po prostu posadzi kwiaty na nowo. Czarne i szare wiewiórki nie sš niczym nadzwyczajnym w kanadyjskich miastach. Zwierzętom służy zwyczaj dokarmiania ptaków w zimie - częstujš się tym, co upadnie na ziemię z karmników. Tam, gdzie sieć elektryczna biegnie nad ziemiš po słupach, wiewiórki traktujš przewody jak mosty nad ruchliwymi ulicami, a zagubione czapki czy szaliki wykorzystujš do budowy gniazd.
Zmorš mieszkańców kanadyjskich miast sš szopy pracze, które upodobały sobie pojemniki na odpadki organiczne i nauczyły się je otwierać. Szopy majš też niemiły zwyczaj znajdowania wejœć na poddasze. Usunięcie rodziny szopów kosztuje ok. 1500 dolarów kanadyjskich (4,5 tys. zł), dlatego miasto nawołuje do regularnego sprawdzania, czy dachy sš należycie zabezpieczone. Jeszcze mniej przyjemne mogš być spotkania z kojotami, przed czym ostrzegajš zarzšdy miejskich parków. Najbardziej kłopotliwe sš jednak inne dzikie zwierzęta, które również dostosowały się znakomicie do życia w mieœcie - skunksy. Potrafiš rozryć wypielęgnowany trawnik w poszukiwaniu pędraków i zamieszkać pod schodami. W dodatku zachowujš się tak, jakby doskonale wiedziały, że wydzielany przez nie fetor czyni je bezkarnymi.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL