Wypłata pierwszej emerytury przez ZUS

aktualizacja: 20.03.2012, 13:13

Czytelnik pyta o termin wypłaty pierwszej emerytury. ZUS odpowiada, że przepisy szczegółowo określają termin jaki ma oddział ZUS do wydania tzw. „pierwszej" decyzji w sprawie przyznania świadczenia

Mam  żonę na emeryturze, przeszła na nią 1 lutego. Emeryci mają ulgę na komunikację, niestety do tej pory nie dostała żadnej książeczki i papierów. Dlaczego tyle to trwa? Oczywiście  nie dostała także emerytury choć wszystkie dokumenty złożyła już w grudniu (kompletne). Pierwsza wypłata nastąpi może w kwietniu.

Przepisy szczegółowo określają termin jaki ma Oddział ZUS do wydania tzw. „pierwszej" decyzji w sprawie przyznania świadczenia.  Zobowiązany jest ją wydać, na wniosek o przyznanie emerytury lub renty, w terminie 30 dni od  wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji (art. 118 ustawy emerytalnej).
Wyjaśnienie owej ostatniej okoliczności należy rozumieć jako ostateczne rozstrzygnięcie wszelkich kwestii koniecznych do ustalenia, czy świadczeni jest należne, czy też nie.Wnioski w sprawie świadczeń wpływają codziennie, a więc część z nich wpływa równieżw końcu miesiąca. Prawdopodobne jest więc, że proces ich rozpatrzenia zakończy się w miesiącu kolejnym, ale jeżeli prawo do świadczenia ustalone jest od poprzedniego miesiąca, wypłata następuje za dwa miesiące.
Żródło: mojaemerytura.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE