Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Brawurowy koncert Włodka Pawlika w lubelskim Teatrze Starym

Koncert Włodka Pawlika
Archiwum autora, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Teatr Stary w Lublinie stał się idealnym miejscem dla strof Jarosława Iwaszkiewicza ubranych w muzykę Włodka Pawlika i brawurowo wykonanych przez jego kwartet, wokalistów: Lorę Szafran i Marka Bałatę oraz aktora Roberta Więckiewicza
Program „Struny na ziemi" miał swš premierę w grudniu 2010 roku w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Potem ukazał się album uhonorowany tytułem Jazzowego Wydarzenia Roku 2011 w podsumowaniu „Rzeczpospolitej". To fascynujšce różnorodnoœciš chwytliwych melodii, harmonii, rytmów połšczenie jazzowej kompozycji i improwizacji z poezjš zainteresowało dyrekcję Teatru Starego w Lublinie, która zaprosiła Włodka Pawlika na pierwszy jazzowy koncert w odrestaurowanym budynku, trzy dni po uroczystej inauguracji. Niewielka scena teatru w starym stylu z trzema piętrami widowni stworzyły kameralnš atmosferę, w której jazzowi muzycy i recytujšcy poezje Iwaszkiewicza Robert Więckiewicz poczuli się swojsko i swobodnie. Dla Włodka Pawlika był to szczególny koncert, bowiem pierwszy po operacji serca i kilkumiesięcznej rekonwalescencji. W tym czasie pracował nad muzykš do kolejnego filmu, ale koncert, szczególnie z kompozycjami wymagajšcymi precyzji i ekspresji, był prawdziwym wyzwaniem. Pianista wyszedł z tej próby zwycięsko, podbudowany owacjami publicznoœci i podziękowaniami fanów po koncercie, kiedy razem z innymi artystami podpisywał swoje płyty. Zobacz na Empik.rp.pl Koncert rozpoczšł się tak jak album, od tytułowego tematu i strof „Struny na ziemi i w powietrzu słodko brzmiš" z tomu wierszy „Mapa pogody". Łagodna melodia podkreœlana akordami fortepianu i subtelnš sekcję rytmicznš wypełniła salę teatru, a ciekawie współbrzmišce głosy Lory Szafran i Marka Bałaty pozwoliły zastanowić się nad wizjš poety.
Pomiędzy piosenkami wiersze Iwaszkiewicza czytał Robert Więckiewicz, a Włodek Pawlik wplatał improwizowane nuty pomiędzy słowa tworzšc nierozłšczny, słowno-muzyczny przekaz. Były to momenty nie mniej intrygujšce niż łatwo wpadajšce w ucho wokalne popisy. Za to wtedy łatwiej było skupić się na tekœcie pobudzajšcym wyobraŸnię słuchacza. Słowa „Wierzby jak klawiatury, liœcie jak klawisze, klaszczš wilgotne o siebie, wierzbo na Stawisku, wierzbo Desdemony opuœciłaœ ręce do wody jak ja" wypowiedziane głębokim, zrelaksowanym głosem przez Więckiewicza, musiały zapaœć w pamięć widzów. Gromkimi brawami nagrodzono  piosenkę „VIII: Jeœli znowu znajdę przyjemnoœć w podróży", która mogłaby znaleŸć się na liœcie przebojów, gdyby tylko jakieœ radio zdecydowało się na jej odtwarzanie. Temperaturę koncertu podniosły ekspresyjne wykonania tematów: „Upokarza mnie miłoœć" z idealnie zgranymi unisonami pary wokalistów i „Rzeczy", w których Marek Bałata popisał się wokalnš akrobacjš podkreœlonš plšsami. Wokalista stał się w jednej chwili muzycznym zwierzęciem, zgodnie z sugestiš Iwaszkiewicza zawartš w wierszu. Koncert zakończyło „Fandango" będšce prawdziwym wyzwaniem dla muzyków i wokalistów powtarzajšcych w niewiarygodnie szybkim tempie słowa „Albo to nie albo to tak". Na bis dołšczył do nich Robert Więckiewicz zachęcony przez Pawlika. Zgranie się tego chórku nie nastšpiło od razu, ale w finale trzy głosy zaœpiewały tutti wieńczšce wieczór jazzu i poezji w Teatrze Starym. Nie mogło być lepszego programu na jeden z wieczorów inaugurujšcych działalnoœć drugiej najstarszej sceny w Polsce. Warto jeszcze popracować nad nagłoœnieniem koncertów, bo specyficzna sala sprawia w tym względzie trudnoœci. Z pewnoœciš warto wybrać się do Lublina na kolejne wydarzenia teatralne i koncertowe, a potem odbyć spacer po pięknej starówce. Marek Dusza Nie kuœ mnie, pomywaczko zielonych talerzy, Bo dziœ jestem zmęczony, trzeba spoczšć trocha, Bo jeœli ja chcę kochać, to już jak należy - Bo kto nie całkiem kocha, ten wcale nie kocha. Lecz kochać - to się wišzać. A ja muszę w drogę I nie możesz się nawet o to na mnie gniewać, Że cię całować nie chcę i pieœcić nie mogę - Bo chcę iœć coraz dalej - coraz głoœniej œpiewać. Jarosław Iwaszkiewicz z tomu Lato KONKURS: Dla naszych czytelników mamy 2 płyty "Struny na ziemi": Start konkursu: poniedziałek, 19 marca, godz. 12.00. Znamy już zwycięzców, poinformujemy ich drogš elektronicznš. Dziękujemy za udział w konkursie :)
Zostań fanem serwisu na Facebooku.
ródło: Rzeczpospolita OnLine

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL