Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości

aktualizacja: 09.03.2012, 12:04
Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości
Jak uniknąć podatku przy sprzedaży nieruchomości
Foto: www.sxc.hu

Osoby sprzedające nieruchomość mogą uniknąć daniny, jeśli od zakupu upłynęło już pięć lat. W praktyce termin ten może być trudny do ustalenia

REDAKCJA POLECA
Kupiłam mieszkanie w kwietniu 2007 r., wtedy podpisany został akt notarialny. Teraz chciałabym je sprzedać. Czy uniknę podatku, jeśli poczekam do maja, bo wtedy upłynie pięć lat?

Pięcioletni termin, który uprawnia do sprzedaży bez podatku, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. Mówi o tym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. W opisanym przypadku należy go liczyć od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2012 r., co oznacza, że mieszkanie będzie można sprzedać bez daniny dopiero po 1 stycznia 2013 r. W 2001 r. kupiliśmy działkę budowlaną, ale dom postawiliśmy na niej w 2010 r. Kiedy możemy sprzedać całość bez podatku?Zgodnie z art. 46 kodeksu cywilnego budynki trwale związane z gruntem są częścią składową nieruchomości. Nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Jeśli zatem najpierw dochodzi do nabycia ziemi, a dopiero później wzniesiony zostanie budynek, z podatkowego punktu widzenia istotny jest moment nabycia gruntu. Za termin nabycia nieruchomości uważa się więc 2001 r. Oznacza to, że czytelnik już teraz może sprzedać posesję bez żadnego podatku. Uwaga, inaczej byłoby z budową na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie. Wówczas terminy nabycia prawa do gruntu oraz wybudowania domu ustala się odrębnie.W 2006 r. wybudowałem dom jednorodzinny na działce należącej do moich rodziców. W 2010 r. rodzice przekazali mi działkę w darowiźnie. Sprzedałem nieruchomość w 2011 r. Czy po pięciu latach od budowy mam prawo do zwolnienia z PIT?

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE