Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Jemen - wybory prezydenckie

W Jemenie rozpoczęły się wybory majšce wyłonić następcę prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, przeciwko któremu przez wiele miesięcy trwały demonstracje. Głosowanie to formalnoœć, gdyż jedynym kandydatem jest wiceprezydent Abd ar-Rab Mansur al-Hadi
Do udziału w głosowaniu upoważnionych jest ponad 12 milionów osób. Wybory zostały zbojkotowane przez zwolenników autonomii z południa Jemenu i szyickich rebeliantów z północy. W przeddzień głosowania doszło do aktów przemocy na południu i wschodzie kraju, gdzie w manifestacjach przeciwników wyborów zginęli żołnierz i cywil. Sam Salah zaapelował wczoraj o głosowanie na wiceprezydenta Hadiego. Niektórzy Jemeńczycy obawiajš się jednak, że Hadi, który urzšd sprawuje od 1994 roku, będzie jedynie marionetkš w rękach dotychczasowego szefa państwa.
Ali Abd Allah Salah, który szefem państwa był przez 33 lata, przebywa na leczeniu w Stanach Zjednoczonych. Udał się tam po zaakceptowaniu w listopadzie 2011 roku porozumienia wypracowanego przez Radę Współpracy Zatoki Perskiej (GCC). Zrzekł się wówczas władzy w zamian za immunitet dla siebie i swoich współpracowników, dzięki czemu nie odpowiedzš oni przed sšdem za œmierć setek ludzi podczas zeszłorocznych demonstracji, brutalnie tłumionych przez siły rzšdowe. Ponieważ rezultat wyborów jest z góry znany, jedynš oznakš realnego poparcia dla następcy Salaha będzie frekwencja wyborcza - pisała agencja AFP. Głosowanie zakończy się o godzinie 18 czasu lokalnego (godz. 16 czasu polskiego).
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL