Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Polacy nie doceniajš przedsiębiorców

Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik
61 proc. Polaków jest przekonanych, że przedsiębiorcy nie wytwarzajš większoœci dochodu naszego kraju, a 62 proc. uważa, że nie dajš zatrudnienia większoœci z nas – wynika z badania, które na zlecenie PKPP Lewiatan zrealizował instytut GfK Polonia
Na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy wytwarzajš większoœć dochodu naszego kraju tylko 28 proc. respondentów odpowiedziało zdecydowanie tak lub raczej tak,  61 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie, a 11 proc. nie wiem. Tylko 33 proc. respondentów, na pytanie czy polscy przedsiębiorcy dajš zatrudnienie  większoœci Polaków, stwierdziło zdecydowanie tak lub raczej tak, a aż 62 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie. 5 proc. odpowiedziało nie wiem. - Wiedza o tym co jest Ÿródłem dochodu wytwarzanego w każdej, nie tylko polskiej, gospodarce, jest jak widać doœć nikła. Dlatego warto przy każdej okazji informować, że ponad 70 proc. PKB (w 2009 r. – 72,3 proc) wytworzona była przez przedsiębiorstwa. Pozostałe 27-28 proc. wypracowały inne podmioty, a także pochodziło z cła i podatków.
Przedsiębiorstwa zatrudniajš także prawie 70 proc. osób pracujšcych w gospodarce narodowej (nie uwzględniajšc zatrudnienia w jednostkach budżetowych obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego, bo te dane nie sš dostępne). Bez firm nie ma dochodu narodowego, nie ma miejsc pracy, nie ma dochodów obywateli.  Bo, żeby zatrudniać w sektorze publicznym, potrzebne sš wpływy do budżetu z podatków, których nie byłoby, gdyby nie firmy i zatrudnieni w nich pracownicy - – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Badanie na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 2000 osób, w wieku 15 + przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.  Badanie odbyło się w dwóch falach, w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpoœrednie w domach respondentów.
ródło: ekonomia24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL