Import z Chin przez Niemcy - jak rozliczyć VAT
aktualizacja: 08.02.2012, 07:21

Towary importowane przez polskie firmy nie zawsze trafiają prosto do naszego kraju. Jak rozliczyć VAT, gdy odprawa celna odbywa się w innym państwie unijnym?

REDAKCJA POLECA
- Polska firma, zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, kupiła towar od kontrahenta z Chin. Transakcję potwierdza faktura zakupu otrzymana od chińskiego dostawcy. Towar sprowadzono do Niemiec, gdzie nastąpiła jego odprawa celna. W imieniu polskiego przedsiębiorcy dokonał jej niemiecki przedstawiciel celny i podatkowy, który w wystawionej fakturze za cło oraz obsługę celną podał do tej transakcji swój NIP UE poprzedzony kodem DE. Organizacja transportu towarów z Niemiec do Polski została zlecona polskiej firmie spedycyjnej. Jak powinien być opodatkowany taki zakup? – pyta czytelnik. Z transakcji zakupu towarów zawartej pomiędzy chińskim dostawcą a polskim nabywcą należy wyodrębnić dwa etapy: 1) import towarów dokonany na terytorium Niemiec, 2) następujące po nim wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT) na terytorium Polski.

Z Chin do Niemiec

Z art. 60 dyrektywy 2006/112/WE wynika, że miejscem importu towarów jest to państwo członkowskie, na którego terytorium towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia do Wspólnoty.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Prawo pracy z GWW: Gdy spóźniasz się z wynagrodzeniem