Odrzucenie paktu fiskalnego nie osłabia pozycji Czech

aktualizacja: 01.02.2012, 19:43
Jan Zahradil
Jan Zahradil
Foto: pap/ctk

Podpisanie porozumienia byłoby sygnałem, że chcemy przyjąć euro. A tak nie jest – mówi Jan Zahradil

Dlaczego premier Petr Nečas odrzucił pakt fiskalny? Wystraszył się problemów z ratyfikacją?

Jan Zahradil: ODS jako główna partia w rządzącej koalicji nigdy nie była za oddawaniem kolejnych kompetencji Unii. Poza tym w Czechach rzeczywiście nie ma konsensusu, czy traktat powinien zostać poddany pod referendum, czy może pod głosowanie w parlamencie. Moja partia jest zdecydowanie za referendum. Kolejny powód jest taki, że przyjęcie tego traktatu oznaczałoby, że jesteśmy zdecydowani przystąpić w przyszłości do strefy euro. A to wcale nie jest takie pewne. Wszystkie badania opinii publicznej w Czechach wskazują, że zdecydowana większość obywateli jest przeciwko przejściu na euro. Czasami jest to aż 75 proc. Jesteście gotowi zrezygnować z euro? Przecież obowiązek przyjęcia waluty został zapisany w traktacie akcesyjnym?Ale okoliczności się całkowicie zmieniły. Strefa euro jest teraz zupełnie inna niż kilka lat temu, kiedy przystępowaliśmy do UE. Doszły nowe wymagania ograniczające suwerenność członków. Dlatego naszym zdaniem to obywatele powinni ostatecznie zdecydować, czy chcą wspólnej waluty. W jakim sensie pakt miałby zagrozić suwerenności, skoro ogranicza ją, dopiero kiedy kraj jest członkiem strefy euro?
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE