Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Apple: najlepszy kwartał w historii branży

Bloomberg
Pod koniec 2011 roku firma z logo jabłka podwoiła zysk netto i sprzedaż iPhone'a. O połowę poprawiły się wyniki sprzedaży iPada. W Polsce urzšdzenia Apple'a sš liderem ruchu w sieci mobilnej
Apple znów pobił rekord, zarówno pod względem sprzedaży urzšdzeń, jak i wyników finansowych. W ostatnim kwartale 2011 roku firma wypracowała zysk netto w wysokoœci 13 mld dol., o 118 proc. wyższy rok do roku. Przychody wyniosły 46,3 mld dol., o 73 proc. więcej niż przed rokiem. Rezerwy finansowe firmy wzrosły z 81,6 mld dol. do 97,6 mld dol. Analitycy okrzyknęli te dane wynikami wszech czasów – zarówno w branży technologicznej, jak i poza niš. - Ten pierwszy kwartał pod wodzš nowego dyrektora generalnego Tima Cooka pokazuje, że nawet po œmierci Steve'a Jobsa pozycja Apple'a jako lidera pozostaje niezachwiana – mówi Craig Cartier, analityk firmy doradczej Frost & Sullivan. To zasługa œwietnej sprzedaży urzšdzeń Apple'a, wœród których największym powodzeniem cieszyły się iPhone'y generujšce aż 53 proc. przychodów firmy. W ostatnich trzech miesišcach 2011 roku sprzedano ich aż 37 mln, dwukrotnie więcej niż w poprzednim kwartale.
Tym sposobem firma z logo jabłka zdołała wrócić na szczyt rankingu sprzedawców smartfonów, w którym objęła ok. 25 proc. udziałów. Samsung rozprowadził w ostatnich trzech miesišcach 2011 roku około 35 mln tych urzšdzeń (przeważnie korzystajšcych z systemu Android) i tym samym zajšł drugie miejsce w tej konkurencji. - Dla wielu osób Apple to marka kultowa i dajšca pewnoœć przyjaznego w obsłudze urzšdzenia – powiedział „Rz" Tomasz Właszczuk, prezes Inmobile, operatora wirtualnej sieci komorkowej FreeM. -  Dlatego też firma ta będzie się skutecznie bronić przed zalewem rynku przez urzšdzenia innych producentów działajšce pod kontrolš systemu Android, obsługujšcego obecnie ok. 50 proc. rynku smartfonów. Rekordowe sš również wyniki dotyczšce iPada, tabletu Apple'a, który w ostatnich miesišcach 2011 roku osišgnšł sprzedaż w wysokoœci 15 mln sztuk, o 50 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Koncern z Cupertino sprzedał w tym czasie też 5,2 mln komputerów Macintosh, o 26 proc. więcej niż przed rokiem, oraz 15,4 mln odtwarzaczy muzyki iPod. Wœród tych ostatnich wzrost sięgnšł 21 proc. rok do roku. W Polsce urzšdzenia Apple nie cieszš się takš popularnoœciš jak na Zachodzie i w USA. Według szacunków „Rz" na naszym rynku rozeszło się w ubiegłym roku zaledwie 50 tys. iPadów. Nieco lepiej sprzedawał się iPhone. - Sprzedaż telefonów Apple'a w 2011 roku osišgnęła w naszym kraju ok. 150 tysięcy sztuk, co oznacza 4-proc. udział w rynku smartfonów – mówi Marek Kujda, analityk IDC. – Ten relatywnie słaby wynik w Polsce w porównaniu do udziału Apple w œwiatowym rynku to efekt tego, że ceny iPhone'a sš doœć wysokie w stosunku do œrednich zarobków Polaków. Z tymi danymi nie zgadza się Tomasz Witt, prezes firmy Norbsoft będšcej producentem aplikacji mobilnych: - Liczbę iPhone'ów w Polsce szacujemy obecnie na ok. 800 tys. urzšdzeń, co jest sumš sprzedaży drogš oficjalnš, jak i z ominięciem autoryzowanych sprzedawców. Gros sprzedaży generuje właœnie rynek wtórny ze względu na ceny niższe od oficjalnych – dodaje Witt. Mimo że Apple nie jest u nas liderem rynku, iPady i iPhone'y generujš największy ruch na stronach internetowych spoœród wszystkich urzšdzeń mobilnych. Ponad jedna pišta odsłon mobilnych witryn WWW dokonywana jest za pomocš iPada, a te wyniki w cišgu ostatniego roku zwiększyły się o 8 proc. Na drugim miejscu znalazł się iPhone – podaje raport gemiusRanking. - Gemius zlicza wyłšcznie ruch generowany na stronach WWW,  nie bioršc pod uwagę ruchu w aplikacjach mobilnych online – mówi Tomasz Witt. – Z innego badania Gemiusa wynika jednak, że wœród obecnych na naszym rynku mobilnych systemów operacyjnych udział Androida w odsłonach stron WWW jest dwa razy większy od udziału iOS-a, systemu Apple'a. Zresztš większa jest też liczebnoœć urzšdzeń z Androidem, którš szacuję w Polsce ok. 2 mln sztuk.
ródło: ekonomia24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL