Poświadczenie dziedziczenia u notariusza

aktualizacja: 20.01.2012, 07:33
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją Prawa o notariacie, która zakłada zniesienie asesury notarialnej
Rz: Jakie osoby muszą stawić się u notariusza, żeby poświadczyć dziedziczenie. Czy córka zmarłego musi przylatywać z Ameryki?

Joanna Greguła notariusz, prezes Rady Izby Notarialnej w Krakowie: Notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób wchodzących do kręgu spadkobierców ustawowych i testamentowych, a także osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne (art. 95b). Oznacza to zatem, że konieczna jest jednoczesna obecność wszystkich osób wchodzących do tego kręgu, czyli także tych, które nie dziedziczą, dlatego że  spadkodawca sporządził testament.  W sporządzeniu protokołu dziedziczenia zainteresowanych  nie może reprezentować  pełnomocnik. Tak więc jeśli strony wybierają notarialną drogę szybkiego i niespornego załatwienia sprawy spadkowej, muszą się liczyć  z faktem, iż niezależnie od miejsca zamieszkania wszystkie osoby należące do kręgu spadkobierców ustawowych i testamentowych oraz uprawnione do zapisów windykacyjnych muszą  jednocześnie i osobiście złożyć podpisy w kancelarii notarialnej przed notariuszem sporządzającym protokół dziedziczenia i akt poświadczenia dziedziczenia.
Jakie dokumenty trzeba przynieść do notariusza, by dokonać poświadczenia dziedziczenia?Aby dokonać poświadczenia dziedziczenia, należy przedłożyć u notariusza:- odpis skrócony aktu zgonu osoby, po której   dziedziczenie chcemy poświadczyć,
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE